VİDEO İÇERİK NEDEN ÇOK ÖNEMLİ ?

Bu günlerde video içerik neden çok önemli ve popüler, anlamak çok zor değil. Her şeyden önce gözlerimizi çevrimiçi çok sayıda metin bilgisinden arındıran, sindirimi kolay bir format. Dünya’da her gün 1 milyar saat YouTube sosyal videosu izlendiğinin bildirilmesinin nedeni bu olabilir.

Dijital pazarlama evrenine yönelmiş olanlar, bir pazarlama aracı olarak video içeriklerin gücünü tam olarak anlamalıdır. Bunun nedeni sadece harika videolar yapmakla ilgilenebilecekleri değil, aynı zamanda rekabet edebilmeleri için muhtemelen videoları içeriklerine dâhil etmeyi öğrenmeleri gerekeceği içindir.

Bu yazımızda, dijital pazarlamada video içerik neden çok önemli konusunu özetleyeceğiz ve videonun pazarlama stratejiniz için neden bu kadar önemli olduğunun 5 temel nedenini vurgulayacağız.

video içerik neden çok önemli , video içerik

PAZARLAMACILARIN VİDEO İÇERİK İHTİYACINI KANITLAYAN 5 İSTATİSTİK

Video içerik, bize sadece neler olup bittiğinin gerçek hayattan bir resmini vermekle kalmayan çok yönlü, çok önemli ve ilgi çekici bir içerik formatıdır; birden çok platformda paylaşmak da kolaydır. Tüketiciler bunu sindirmesi kolay, eğlendirici ve ilgi çekici olduğu için seviyor ve pazarlamacılar da pek çok kanal aracılığıyla potansiyel olarak büyük bir yatırım getirisi sağlayabildiği için seviyor.

Video, internet erişimi olan herkes için hem izlemek hem de üretmek adına oldukça erişilebilir. Profesyonel düzeyde daha yüksek kaliteli video içeriklere doğru kesinlikle bir eğilim olsa da, herkes dizüstü bilgisayarı ile bir saatten kısa bir süre içinde kendi videosunu oluşturabilir.

Peki, videoların gücü neden mi bu kadar çok?

1.) VİDEO İÇERİK BİLGİLENDİRİR VE EĞİTİR

Pazarlamacıların% 97’si, videoların müşterilerin ürünleri anlamasına yardımcı olduğunu iddia ediyor (Hubspot). 

Bu sebeple, birçok alandaki pazarlamacıların kitlelere “satış” yerine değere dayalı bir teklifle yaklaşması gerekiyor. Ve videoların, müşterilere bir ürüne, hizmete ve hatta bir etkileyiciye gerçekten yakından bakma ve bir hikâye anlatma konusunda çok önemli dokunuyor.

2.) ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO)

2021 itibarıyla tüm trafiğin % 80’inden fazlası videodan oluşacak. (Cisco)

Arama motorları video içerikleri yüksek kaliteli içerik olarak gördükleri için severler, bu nedenle çeşitli içerik türlerinde ve ana web sayfalarınızda videolar kullanmak, videoların kendisi optimize edildiği sürece SEO’nuz için harikalar yaratabilir. Bu, doğru anahtar kelimeleri, sağlam bir meta açıklamayı ve ayrıca güçlü bir başlığı dâhil etmek anlamına gelir.

video içerik neden çok önemli , video içerik

3.) REKABETÇİ KALMAK ÇOK ÖNEMLİ

İşletmelerin% 81’i artık pazarlama için video kullanıyor. (Hubspot)

Videolar, her türden mesajı dışarıya ulaştırmak için harikadır ve pratiklik açısından düşünürsek, kısa, benzersiz bir açıklayıcı video, insanları ürününüzün iç ve dış yönleri konusunda eğitmek söz konusu olduğunda dünya çapında fark yaratabilir. Hikâye anlatımı ve benzersiz medya türlerini kullanarak, insanların dikkatini kolayca çekebilir ve gerçekten eğlenirken onu tutabilirsiniz.

4.) KİŞİSELLEŞTİRME

Canlı video, 2021 yılına kadar trafiğin% 13’ünü oluşturacak. (Cisco)

Hiç Facebook Live veya Instagram hikâyelerine göz atmak istediniz mi? Dijital pazarlama kariyerindeyseniz veya bu yönde ilerliyorsanız, temel videoları nasıl oluşturacağınızı ve bunları nasıl optimize edeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Instagram hikâyeleri ve Snapchat, insanlara samimi bakışlar veya ne yaptığınıza dair kısa, kişisel bakışlar sunmak için harikadır ve yaratıcı araçlar için çok iyidirler. Bu videolarla ilgili ilginç olan şey, yalnızca 24 saat açık olmaları ve böylece daha fazla gerçek zamanlı his yaratmasıdır. Ayrıca, pazarlamacılara zamana duyarlı promosyonlara odaklanan reklamlar geliştirme fırsatı verir.

Gerçek zamanlı, geçici içerik aşağıdakiler için harikadır:

  • Yüz yüze etkileşim hissi sunmak
  • Marka güveni oluşturmak
  • İzleyicilere gündelik, ilginç güncellemeler sunmak (ör. perde arkası)
video içerik neden çok önemli , video içerik

5.) DÖNÜŞÜMLERİ ARTTIRMA

Tüketicilerin% 90’ı bir videonun satın alma kararı vermelerine yardımcı olacağını iddia ediyor (Social Media Today).

Wyzowl, bir ürünü açıklayıcı bir video içerik aracılığıyla çalışırken görme fırsatı bulan insanların% 74’ünün onu satın alacağını iddia ediyor. Açılış sayfaları da video yerleştirmek için harika yerlerdir.  Dönüşüm oranlarını% 80’e kadar artırmak mümkün.

Video içeriklerin web sitelerindeki dönüşümler için çok önemli olmasının bir başka nedeni de, insanları sitede etrafa bakacak kadar uzun süre tutmalarıdır.

Video içerik yalnızca eğlenceli değil, aynı zamanda kitlenizle yakınlaşmanın ve onlara sizin, işletmenizin veya müşterilerinizin ne yaptığına dair gerçek bir fikir vermenin en iyi yollarından biridir. Buradaki anahtar, kâr ve ürünün ötesinde düşünmektir. Onlara felsefeniz hakkında bir şeyler gösterin veya ilginç bir olay hakkında düşüncelerinizi paylaşın veya bazı değerli bilgiler verin. Olumlu uygulamalarınız hakkında ne kadar çok şey bilirlerse, takip etme olasılıkları da o kadar artacaktır.

Artık işletmelerin% 85’i videoyu bir pazarlama aracı olarak kullanıyor ve pazarlamacıların % 92’si bunun stratejilerinin çok önemli bir parçası olduğunu kabul ediyor.

Hubspot tarafından yayınlanan araştırmada, şu anda video kullanan pazarlamacıların % 99’unun bu yıl boyunca bunu yapmaya devam etmeyi planladıklarını bildirdi. Hatta en az% 95’i yakın gelecekte video yatırımlarını artırmayı planlıyor. Dolayısıyla, video içeriğinin resmi olarak pazarlama dünyasını ele geçirdiğini söylemek muhtemelen doğru olacaktır.

video içerik neden çok önemli , video içerik

Bu yazımızda video içerik neden çok önemli sorusuna yanıt aradık ve cevabımızı aldık. Videolar, pazarlama sektörünün düşmeyen kalelerinden, bitmeyen uygulamalarından ve sonu gelmeyecek olan stratejilerinden biri ve…

Öyle görünüyor ki bu kalıcı bir trend.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir