retro reklamlar ne demektir?

Bu yazımızda retro reklam konusunu işleyeceğiz, nerelerde kullanılır, nasıl yapılır, ve ne işe yarar gibi soruları yanıtlayacağız.

Şimdiden söylüyoruz; bu konu çok hoşunuza gidecek. Hazırsanız buyursunlar…

Retro reklam nedir ?

Biraz hızlı bir başlangıç yapalım…

Şirketler yoğun rekabet ortamında çekişme halinde olduğu rakipleriyle amansız bir tanıtım ve pazarlama yarışındadır. Böylesine zor bir durumda avantajlı konuma gelmek ve başarıya ulaşmak oldukça zor ve önemlidir. Hal böyle iken kurumlar geleneksel reklam tekniklerinin yetersizliği ile sınanmıştır. Tüketiciye özgün, eşsiz, etkileyici ve akılda kalıcı biçimde kurgulanmış tanıtım mesajları üretmek kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu durumun getirisi olarak retro reklam kavramı ve yöntemi, pazarlama karmasının birçok alanında boy göstermiştir. Bunlardan en önemlisi ise görsel ve işitsel duyulara aynı anda hitap eden ve etki oranı tüm iletişim mecralarından fazla olan televizyonlara ve burada yayınlanan reklamlara da yansımıştır.

retro reklamlar ne için kullanılır , retro

retro reklamlar neden yapılır ?

Bu stratejiyi uygulayabilmek için, şirketlerin köklü bir geçmişe sahip olması, uzun yıllar boyunca pazarda boy göstermiş olması, ürettikleri ürün veya hizmetin en azından bir dönem revaç bulması gibi gereklilikler mevcuttur. Zira retro pazarlama sadece söz konusu bu tarihi şirketler ya da ürün veya hizmetler için uygulanabilen bir yöntemdir. Geçmişte tüketicinin beğenisini kazanmış, belli bir dönem popüler kültür haline gelmiş ve rüştünü ispat etmiş bu isimler, belli bir zaman sonra unutulmuş veya unutulmak üzereyken yeniden hizmete sunulmaktadır. Ayrıca bu ürünler tekrar canlandırılırken eski tarzını korumakta ancak günümüz taleplerini de karşılayabilmektedir. Keza retro pazarlama veya reklam kavramlarının geçmişte tutmuş bir ürün veya hizmetin olduğu gibi değiştirilmeden tekrar aynı haliyle beğeniye sunulmaları söz konusu değildir.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken husus, retro reklam unsurlarının amacının direkt olarak tutmuş bir ürünü veya ismi yeniden kullanarak kolaya kaçması değildir. Aksine özenle oluşturulan ve gerçekleştirilen bu stratejinin amacı, markanın kimliğini, ismini, güvenini ve başarılarla dolu geçmişini hatırlatmaktır. Diğer yandan bu yöntemin ilham kaynağı geçmişe özlem duyan ve nostaljik tüketim eğiliminde olan post-modern bireylerdir. 

en iyi retro reklam örnekleri

Gelin hep birlikte konumuzun daha iyi anlaşılabilmesi için en başarılı birkaç retro reklam örneğini inceleyelim ve bu stratejiyi tam manasıyla sindirelim…

CHANEL: mARİLYN AND no5

110 yıllık köklü bir kuruluş olan lüks Fransız moda markası Chanel, faaliyet gösterdiği uzun yıllar boyunca sektörde hep en önde yer almış ve rakiplerine üstünlük sağlamıştır. Tarihi boyunca imza niteliği taşıyan parfümleriyle ve bu parfümleri ya da ürünleri pazarlamak için kullandığı sembol isimlerle bir gelenek yaratmıştır. Ancak bu kültürün başlangıcına eşlik eden öyle bir isim var ki dünyanın belki de en büyük fenomenlerinden…

Böylesine tarihi olan bir markaysanız ve Marilyn Monroe gibi bir yıldızı en revaçta olduğu dönemde kullandıysanız, etkili biçimde hazırlanmış bir retro reklam stratejisine başvurmamanız imkânsız olur. Böyle önemli bir karakteri ve ikonu, kendi ürününüzle birleştirebilmiş ve ahenkleştirmişseniz bunu hatırlatmamak da yine olanaksızdır.

retro reklamlar ne için kullanılır , retro

LACOSTE RETRO REKLAMI TİMELESS

Fransa merkezli, dünyanın en ünlü giyim ve aksesuar markalarından biri olan Lacoste, 2017 yılında yayınladığı bu retro reklam ile belki de reklamcılık tarihine geçmiştir. Reklam Hollywood filmlerini aratmayan bir kalitede ve niteliktedir. Oldukça büyük bütçeli bir iş olan “Tımeless” reklam kavramını neredeyse başka bir boyuta taşıyarak, retro reklamların bir şirket için ne kadar önemli bir unsur olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Lacoste’un Timeless yani zamansız anlamına gelen bu reklamı tekniğiyle, atmosferiyle, yapısıyla, müziğiyle ve hikâyesiyle tam bir retro başyapıtıdır. Böyle uzun bir yolculuk ve başarı hikâyesi ancak böylesine fantastik bir serüvenle, böylesine fantastik bir yapıtla anlatılabilirdi. Öyle ki böyle bir reklamı Lacoste gibi büyük bir marka değil de biraz daha yeni başka bir marka yapsaydı, tüketici nezdinde oluşturduğu imajı son derece geliştirebilir ve markanın büyümesine vesile olabilirdi.

retro reklamlar ne için kullanılır , retro

thy 85. yıl retro reklamı

Dünyanın en büyük ve en iyi hava yolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları’dır. 2018 yılında yayınladığı bu retro reklam ile ne kadar köklü ve güçlü bir marka olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Bu reklamın bize anlattıkları ise, Türk Hava Yolları’nın başarılarla dolu tarihi, sektöründe başı çekmesi, çalışanları ve pilotlarıyla müthiş bir organizasyona sahip olması ve yolcuların en çok güvendiği şirketlerden biri olması gibi mesajlardır. Söz konusu mesajları vurgulamak adına hayata geçirilen bu retro reklam şirketin köklülüğünü, tarihini, ilklerini ve gurunu ekrana yansıtırken retro unsurların yarattığı hissi geçirmekte çok başarılı olmuştur. Geçmişten gelen büyüklük bu stratejiyle aktarılmaya çalışılmış, kitlelere bilinmeyen veya unutulanlar anlatılmıştır. Türk Hava Yolları bu reklam aracılığıyla, sadece kendi vatandaşlarına hizmet eden bir kurum olmadığını, her bölgeden insana ulaşmayı gönülden istediğini, çalışanlarına verdiği önemi ve isminde taşıdığı anlamın ağırlığını yansıtmayı hedeflemiş ve bunu da son derece başarılı biçimde uygulamıştır.

Bu reklam, retro reklamcılığın özellikle ülkemizdeki en güzel örneklerinden bir olarak kalacaktır.

retro reklam ne için kullanılır , retro

migros retro reklamı

Türkiye’nin en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Migros 2018 yılında yukarıda gördüğünüz retro reklamı hayata geçirmiştir. Baştan sona 70lerin kasvetli, siyah beyaz havasında geçen reklam, oyuncuların mizahi tavırları ve söz konusu dönemin üslubu ile göndermede bulunuyor. Diyalogları ile oldukça eğlenceli bir hal alıyor. Söz konusu reklamlar Yeşilçam’ın efsanelerine ve onların dillere pelesenk olmuş cümlelerine gönderme yapıyor. Dönemin havası, ortamdaki retro atmosfer ve oyuncuların tavrı o dönemi yansıtan oldukça başarılı bir reklam olmasını sağlamıştır.

Migros’un bu tarz bir retro reklam stratejisine başvurmasının sebebi kuşkusuz ki eski, büyük ve saygın bir şirket olmasından kaynaklanmıştır. Aktarılmak istenen mesaj şekiller, semboller, ambalajlar, biçimler ve dahi zaman değişse de Migros’un her daim orda olduğu ve olacağı gerçeğidir. Eski tip paketlere veya ambalajlara sahip ürünleri satabilen tek marketin kendileri olduğu. Geçmişten bugüne varlığını sürdürdüğünü, nostalji ihtiyacını tatmin etmek isteyen müşterilerine yanıt verebildiğini. Bunu da gerçekleştirmek için de pazarda güçlü bir konuma sahip olduğunu anlatmıştır.

retro reklam ne için kullanılır , retro

türkiye iş bankası 90 yaşında

Bu reklamda anlatılmak istenen, markanın dünden bugüne herkesin ihtiyacını karşılayabildiği, hizmet kalitesinin yüksekliği, samimiyeti, memleketine olan bağlılığı gibi mesajlardır. Cem Yılmaz imzası taşıyan her yapım gibi eğlenceli, kaliteli ve özenli bir çalışmadır. Reklam setinde kullanılan dekor, oyuncuların kostümleri ve tavırları, aktarılmak istenen Retro havayı yaşatmakta başarılı olmuştur. Türkiye İş Bankası özellikle Cem Yılmaz eşliğinde uzun yıllardır retro reklamlar çekmekte ve yayınlamaktadır. Bunun sebebi hiç kuşkusuz markanın derin ve kuvvetli mazisidir. Müşterileriyle ilişkileri, gelişen ve büyüyen yapısı ve aslını hatırlatma çabasıdır. Bunu yaparken de son derece başarılı oldukları aşikârdır.

retro reklamlar ne için kullanılır , retro

İşte derinlemesine ve örnekleriyle incelediğimiz retro reklam konusu da böyleydi. Umarız iyi anlaşılmıştır. Diğer yazılarımızı okumayı unutmayın ve yeni yazılarımızı kaçırmayın. Görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir