PANDEMİ SÜRECİNde DİJİTAL PAZARLAMA VE E-TİCARET SEKTÖRÜ

Çin’de başlayan ve kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile birlikte dünya genelinde küresel bir sağlık mücadelesi ve pandemi süreci başladı. Evrensel olarak sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlere neden olan pandemi süreci, tüketim alışkanlıkları ile tüketici davranışlarında da çeşitli değişimleri beraberinde getirdi. Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasakları ve kimi zaman da zorunlu karantina uygulamaları, sınırlı alanlarda kalan bireylerin çevrimiçi ortamlardan alışveriş yapma pratiğini arttırdı.

Covid-19 pandemi süreci, e-ticaret alanında ciddi değişimlerin yaşanmasına ve sürece hızla adapte olan markaların daha fazla öne çıkmasına neden oldu. Mobil uygulamalara artan talepler, internette geçirilen süreler, günlük hayattaki tüm sosyalleşme süreçlerinin dijital ortama entegre olması ile birlikte e-ticaret hacminde artış gözlemlendi. Dolayısıyla online alışverişin hızla yaygınlaştığı pandemi dönemi, e-ticaret uygulamalarındaki artışı ve beraberinde bu alandaki yatırımları da etkiledi.

pandemi süreci dijital sektör , e-ticaret

tüketiciler ne alemde ?

Covid-19 döneminde dijitalleşme sürecini tamamlamış olan firmaların yeni tüketim sistemine kolayca entegre oldukları görülmüştür. Evde olan bireyin internet kullanım oranı artmış ve e-ticaret sektörü de hacimsel olarak ciddi oranda büyüme göstermiştir.

PEKİ E-TİCARET NEDEN HIZLA BÜYÜYOR ?  

  • Dijital ortamda ürün çeşitliliğinin fazla olması
  • Ortamın karşılaştırmaya imkan tanıyan yapısı
  • Kampanya ve indirimlerden yararlanma olanağı
  • Zaman, mekan gibi kısıtlamaların olmayışı
  • Evde kalan ya da kalmak zorunda olan birey için pratik uygulama özellikleri
  • Online ödeme kolaylığı

olarak sıralanabilir.

Ve bu dönemde iyice anlaşıldıki,

TÜKETİCİ GÜVEN DUYMAK İSTİYOR !

ve

TÜKETİCİ HİYEN İSTİYOR !

Tüketici, ürünün üretim, nakliye ve teslimat sürecinde “temiz” olmasını talep etmekte, satın alma faaliyeti için bunu bir kriter olarak değerlendirmektedir. Ayrıca bu durum sadece gıda için değil, aynı zamanda kıyafet (tekstil ürünleri) ve elektronik gibi diğer sektörler için de geçerlidir. 

Dijital pazarlamanın yükselişe geçtiği Covid-19 dönemi reklam yatırımlarına da etki etmiştir. Pek çok sektörün geçici olarak hizmet verememesi reklam yatırımlarında düşüşe neden olurken, yeni pazarlama stratejilerinin de ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. Bireylerin evde geçirdikleri süre, bazı sektörlerde reklam harcamalarının artmasına neden oldu.

World Advertising Research Center (WARC) verilerine göre Covid-19’dan önce küresel reklam yatırımları 2020’nin ilk döneminde yüzde 7,1 oranında büyüme göstermiştir. Ancak özellikle zamanının büyük bölümünü evde geçiren tüketiciler için markalar, bütçelerini çeşitli medya araçlarına ayırmıştır. Bu durumun temel nedeni; tüketicilerin televizyondaki geleneksel format akışlarının yerine, içerik belirleyebildikleri çevrimiçi akışları tercih etmeleridir. Örneğin; çevrimiçi dizi ve film izleme platformu olan Netflix 2019 yılı verilerine göre 2020 yılında iki kat daha fazla çevrimiçi video hizmeti sunmuştur. Yapılan araştırmada küresel çapta hemen hemen bütün endüstrilerin reklam harcamalarında azalma görülürken, sadece “Telekomünikasyon ve Uydu” sektöründe yüzde 4,3’lük bir artış öngörülmektedir. Evde kalma kısıtlamaları, tüketicilerin sevdikleri ile bağlantı kurma ve evden çalışma sürecinde bu servislere olan güveni de ilginç bir şekilde arttırmış görünmektedir.

 

 

pandemi süreci dijital sektör ve e-ticaret

Bireylerin Covid-19 pandemisinde evde geçirdikleri zaman, internette ziyaret ettikleri sayfalar ve tüketim pratiklerindeki değişimler dijital reklam yatırımlarında da sektörel bazda değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Sürecin hala devam ediyor olması tüketim, e-ticaret ve reklam yatırımları alanında uzun dönemde etkilerin farklılaşmasına neden olabilir. Küresel düzeyde sektörel açıdan değerlendirildiğinde; eğitim, sağlık, gıda harcamaları başta olmak üzere her sektörün kendi içinde süreçten etkilenmesi ve bu kapsamda yeni kararlar alması olasıdır.

Dijital medya yatırımları bu yılın ilk 6 ayında 3 milyar 479 milyon TL’ye ulaştı

Toplam dijital medya yatırımları bir önceki yılın aynı dönemi ile birebir karşılaştırılamamakla beraber önemli bir büyüme gerçekleştiği görülüyor. Türkiye’deki Medya Yatırımları içerisinde yüzde 55,3 oranında paya sahip dijital medya yatırımları, bu yılın ilk 6 ayında 3 milyar 479 milyon TL seviyesine ulaştı. Bu dönemde arama motoru, video reklamları ve sosyal medyanın dijital reklam yatırımlarından aldıkları paylarda önceki yıllara göre artış yaşandı. Mobilin, dijital reklam yatırımlarından aldığı pay, önemli ölçüde yükselerek yüzde 71,6’ya ulaştı.

Dijital reklam yatırımlarının özellikle okula dönüş ve Kasım-Aralık dönemindeki online satış kampanyalarının etkisiyle 2020’nin ikinci yarısında da artış gösterdiği malum.

Mobil reklam yatırımları 2 milyar 491 milyon TL’ye ulaştı

Mobil reklam yatırımları, 2020’nin ilk 6 ayında 2 milyar 491 milyon TL seviyesine ulaştı. Mart ayı itibarıyla, e-ticaret verilerinin yükselmesi, haberleşmek için yoğun olarak mobil haberleşme teknolojileri ve sosyal medyanın kullanılması, özellikle müzik, eğlence, yemek tarifleri, spor içerikleri, hobilere yönelik içerikler ve dizi tekrarı içeriklerinin yoğun olarak mobil ortamlardan tüketilmesi reklamverenlerin de ilgisini artırdı.

pandemi süreci sosyal medya sektörü

SONUÇ

Dijital mecralara olan halihazırda ki yönelim pandemi sürecinin etkisiyle daha da hızlandı.Dijitale yapılacak yatırımların pandemi dönemiyle sınırlı kalmayıp, 2021’de de devam edeceği düşünülüyor. Statista verilerine göre dünya genelindeki dijital reklam harcamaları bu yıl sonunda 384 milyar dolar olacak. 2021’de ise pazar hacminin 435 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor.

  1. Yazgı Çakmak diyor ki:

    Merhaba ismim Yazgı, FastnTech’de sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum. Öncelikle yazınızı çok severek okuduğumu ve COVID-19 sürecinin dijital pazarlama üzerindeki etkileri hakkında kaleme aldıklarınızın birçoğuna katıldığımı söylemek isterim. Benim de kendi blogumuzda kaleme aldığım “Covid-19 Krizini Dijital Pazarlama İle Fırsata Çevirin” başlıklı yazımı (https://fastntech.com/covid-19-krizini-dijital-pazarlama-ile-firsata-cevirin/) okumanızı ve değerli yorumlarınızı paylaşmanızı rica ederim. Sağlıkla kalın, dijitalleşerek büyüyün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir