NEDEN E TİCARET ?

Neden E-ticaret? Küçük, orta, büyük işletme diye ayırmaksızın, şirketler kendi ürünlerini veya hizmetlerini satabilecekleri bir e-ticaret sisteminden yararlanabilmek adına büyük bir yarış içinde.

Öncelikle neden e-ticaret sorusuna bir yanıt arayalım. Günümüzün rekabetçi ve rahatlık odaklı toplumunda, tüketiciler artık ürün satın almak için yollara düşmek istemiyor ve oturdukları yerden alışveriş yapmak istiyor. Bu da e-ticareti hem işletmeler hem de tüketiciler için kaçınılmaz bir duruma getirirken, esnek bir çözüm haline de getiriyor.

Pekâlâ, konumuzun daha iyi anlaşılabilmesi adına örneklendirme yaparak başlayalım ve klasik ticaretin, E-ticaret ile küçük bir karşılaştırmasını yapalım. Hayali şirketimiz Arkadaş A.Ş. ‘yi hatırladınız mı? Kendileri yine bir hata yapmış ve kıyafet satışı yaptıkları fiziki mağazalarını işlek bir caddede umutla açmış.

Peki, bu mağaza baştan itibaren gelişen sürecinde E-ticaret’e göre nasıl geride kalmış hep birlikte görelim.

NEDEN E TİCARET ? KLASİK VS DİJİTAL !

 • Daha en baştan kurulma ve işletme maliyeti belini büktü. Kira, personel, depo, stok ve dekorasyon gibi daha birçok maliyet kendilerine küçük bir hoş geldin dedi sadece. Reklam ve tanıtım giderleri de cabası.
 • Belli çalışma saatlerine sıkışıp kaldı, oysa E-ticaret ile 7/24 satış yapabilirlerdi.
 • Kendilerini belli bir yerde sınırladılar, ötesine geçemediler. E-ticaret’te olsalardı sadece bütün şehir değil, bütün dünya kendilerini bilecekti.
 • Müşterilerin tüketim alışkanlıklarını ve davranışlarını ölçemediler. Verilere ulaşıp optimizasyon yapamadılar. Oysa ne kadar basitti diğer yoldan!
 • Müşterilerin çok kıymetli zamanını boşa harcamaktalar, zira tüketiciler zaten binlerce ürün arasından nasıl bir şey aradığını saniyeler içinde bulabiliyor. “Arkadaş” mağazamız ne düşünüyordu?
 • Çalışanlarından veya ürünlerinden kaynaklanan hataları saniyeler içinde çözmek varken, maalesef bu hataları düzeltmek günler sürüyor. Ayrıca kaybettikleri sadece zaman değil; para, müşteri, güven vs…
 • Mağazaları ne kadar büyük olursa olsun, ürünlerini belli bir sayıda tutmak zorunda kaldılar. E-ticarette böyle bir sıkıntının olmayacağını fark etmediler herhalde.
 • Ürünlerini müşterilerin ayağına göndermek yerine, müşterileri ürün satın almaları için ayaklarına beklediler. Bu devirde olacak iş değil. J
 • Kampanyalarını duyurmak müşterilerin mağazalarına girip etiketleri kontrol etmelerine bağlı, hâlbuki çevrimiçi olarak milyonlarca kişiye aynı anda ulaşma şansları vardı. Ne yazık!
 • Bu kadar sınırlamaya karşın gelirlerinin ve karlarının da sınırlı kalması kaçınılmaz. E-ticaret ile birlikte kısa vadede ulaşabilecekleri hedeflerine, belki uzun vadede ulaşacaklar belki de hiçbir zaman ulaşamayacaklar.

 

İşte bunlar böyle uzayıp gider… Arkadaş A.Ş. neden e-ticaret e yönelmediklerini sorgulamaya başladı bile. Klasik ticaret ile E-ticaretin arasındaki ayrımı anlatabilmek için bu süreçlere de kısaca yer verdik. Siz de ticarete atılmadan önce iyi düşünün, taşının. Tercihlerinizin daha en baştan ne kadar önemli olduğunu, bütçenizin ne kadar kıymetli olduğunu ve hangi devirde yaşadığınızı sakın unutmayın. Neden e-ticaret diyoruz anlayın.

neden e-ticaret , e-ticaret

PEKİ, BU KADAR MI? HAYIR!

ŞİMDİ GELELİM NEDEN E TİCARET KONUSUNU AÇIKLAYAN İÇİN 7 BÜYÜK FİZİKSEL OLMAYAN AVANTAJA

 • 1.) SİZE PAZARLAMA FIRSATLARI YARATIR NEDEN?

E-ticaret hizmetinizi sağlayan web siteniz, işletmenizin sahip olduğu en iyi pazarlama araçlarından biridir; sadece sitenizi oluştururken doğru SEO kullanımı bile, işletmenizin arama motorlarında daha fazla bulunma şansını arttırır, aynı zamanda web sitenizin yanında çok sayıda pazarlama tekniği de işe yarayabilir. Tıklama başına ödeme yaptığınız reklamlar, sosyal medya pazarlamanız ve e-posta pazarlamanız dâhil, bunların tümü web sitenize müşteri çekecek bağlantılar içerebilir.

 • 2.) E-TİCARET MARKANIZI BÜYÜTÜR

E-ticaret, markanızı geleneksel bir demirbaş mağazasından yenilikçi, çok sevilen bir markaya götürmenin ideal yollarından biridir. Çevrimiçi müşteri hizmetleri, bloglar ve sosyal medya ile birlikte günde 24 saat harika ürünler sunarak, tek bir yere ve belli bir saate sıkışmadan, çevrimiçi varlığınız ürünlerinizin evi ve işletmenizin bel kemiği olabilir. Taşınma veya işinizi büyütememe endişesi yaşamadan ürün yelpazenizi tamamen genişletebilirsiniz.

 • 3.) SU UYUR E-TİCARET UYUMAZ

Bir E-ticaret sitesi günün her saati aktiftir, yani müşterileriniz, her nerede olursa olsun mağazanızı her zaman ziyaret edebilir. Bu günlerde insanlar fiziksel olarak alışverişe gitmek için zamana veya isteğe sahip değiller, bunun yerine gittikçe daha fazla insan istedikleri veya ihtiyaç duydukları ürünleri bulmak için çevrimiçi alışveriş yapmayı seçiyor. İşletmeniz bunu müşterilerinize sunabiliyorsa, rekabette bir adım öndesiniz demektir.

Hepsi uygun ve esnek bir deneyim arayan daha geniş bir müşteri yelpazesine ulaşmanız için. Ki bu özellik neden e-ticaret sorusunun en önemli cevaplarından biridir.

 • 4.) ERİŞİMİNİZİ ARTTIRIR

İnternetin erişilebilirliği sayesinde, dünyanın her yerinden milyonlarca insan web sitenizi her an görüntüleyebilir, bu da işlerini genişletmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyenler için çok daha fazla fırsat ve potansiyel olduğu anlamına gelir. Bir web sitesi aracılığıyla ulaşabileceğiniz kişi sayısını, cadde üzerindeki bir mağaza veya yerel reklamcılık yoluyla ulaşabileceğiniz tüketici sayısıyla karşılaştırın; erişiminizi artırmak istiyorsanız, işletmenizi E-Ticaret’e taşımaya başlamamanız için hiçbir neden yoktur.

 • 5.)ÖLÇEKLENEBİLİR

İşletmeniz büyüdükçe, büyük olasılıkla ürün yelpazenizi ve hedef kitlenizi büyütmenin yanı sıra, işinizi müşteri gereksinimleri ve tüketici talebi için geliştirmek isteyeceksiniz. Bir e-ticaret sitesi, işletmenizi buna göre ölçeklendirmenize izin verir, daha fazla özelleştirmelere, daha fazla ödeme seçeneği eklemenize olanak tanır. Konumunuzu değiştirme veya büyüme, küçülme gibi hususlarda endişelenmenize gerek kalmadan ihtiyacınızı karşılar.

 • 6.) VERİMLİLİĞİ YÜKSELTİR

E-ticaret, işletmelerin üretim ve hizmet sağlama sürecini kolaylaştırarak verimliliklerini artırmalarına yardımcı olur. Hızlı ve uygun maliyetli çevrimiçi ticari işlemlerin yürütülmesi, iş verimliliğini artırmada oldukça kullanışlıdır. Dahası, işletmeler, ürünlerinin kalitesini artırmak, müşteri memnuniyetini artırmak ve daha iyi kurumsal kararlar almak için çevrimiçi e-ticaret kanallarından elde ettikleri bilgileri kullanırlar. E-ticaret, satış görevlilerinin çevrimiçi satışları tamamlayabilmesi, zamandan tasarruf etmesi, geliri artırması ve verimliliği artırması nedeniyle satış ve pazarlamayı da basitleştirdi.

 • 7.) TEK BAŞINA YETERLİDİR NEDEN?

E-ticaret, yeni ve mevcut işletmelerin pazara girmesini ve fiziksel varlığa ihtiyaç duymadan potansiyel müşteriye ulaşmasını sağlar. Bu şekilde, ticari kuruluşlar ürünler oluşturabilir, bunları web sitelerinde ve diğer elektronik portallarda kullanabilir ve çevrimiçi işlemler yoluyla satış yapabilir. Bu sadece E-ticaret’le mümkün olan bir harekettir. Sonuç olarak, elektronik ticaretin piyasadaki önemini anlatmak adına, iş yapma biçiminde devrim yarattığını söylemek abartı olmaz.

E-ticaret, işletmenize pazarlama fırsatlarından ürün çeşitliliğinizi artırmaya ve daha fazla satış oluşturmaya kadar geniş bir yelpazede fırsatlar sunar. Optimize edilmiş ve iyi geliştirilmiş bir web sitesi ile yalnızca bu hedeflere ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerinize günün her saati, kullanışlı bir hizmet sunabilir, işinizi büyütebilirsiniz.

 

Son olarak bu işlerde uzman bir ekibe olan ihtiyacınızı, profesyonel ve tecrübeli diğer yandan da estetik bakışa sahip genç ekibimize emanet edebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın! Kendinize iyi bakın… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir