internet reklamcılığı uçuşa geçti !

İnternet reklamcılığı ile gelir elde eden tanıdıklarınız var değil mi?

Sizlerle geleneksel reklamcılık ile dijital reklamların farklarını keşfedeceğiniz bir yolculuğa çıkalım mı?
Merak etmeyin !  Fazla vaktinizi almayacağız. Emin olun, yazımızda bakış açınızı oldukça değiştirecek bilgiler yer almakta… İnternet reklamcılığı uçuyor.

Başlayalım mı? 

MEVZUBAHİS REKLAM OLDUĞUNDA GELENEKSEL Mİ DİJİTAL Mİ?

Her şeyden önce radyo, televizyon ve gazete gibi geleneksel mecralarda yayınlanan reklamlar ile birlikte dijital ortamda yaratılan internet reklamcılığını basit bir senaryo ile karşılaştıralım.

İlk adım olarak bir şirketimiz olsun adına da Arkadaş A.Ş. diyelim… Söz konusu hayali şirketimiz geleneksel ve dijital reklam stratejilerinden hangisinin daha iyi olduğunu belirlemek için ikisini de denemeye karar verir.

Arkadaş A.Ş. ilk olarak geleneksel mecralarda yayınlanmak üzere reklamlarını düzenlemek için büyük bir reklam ajansına başvurarak yaptığı hizmeti, sunduğu ürünü ve markasını anlatan detaylı bir bilgilendirme toplantısı yapar. Ajansımız da şirketimize billboard, televizyon ve radyo reklamları yapmaya karar verdiğini belirterek projelerini sunar, şirketimiz de projeleri onayladıktan sonra işe başlanır.

internet reklamcılığı , İnternet Reklamcılığı Uçuyor !
Bu dakikadan itibaren şirketimize yansıyacak giderler kendini göstermeye ve tat kaçırmaya başlar. Bu giderler başlıca şöyledir;

– Televizyon reklamı için ajansın prodüksiyon ve senaryo maliyeti

– Yine televizyon için kanalların seçimi, yayın saati, yayın sıklığı ve ne kadar süre yayınlanacağı gibi satın alınan etkenlerin getirdiği değişken maliyet

– Yayınlanan her reklam için kasadan çıkacak para

– Radyo için yine kanal, zaman, sıklık gibi faktörlerin satın alınması ve reklam başına harcama

– Bilboard ve Afiş için kreatif çalışma, baskı ve giydirme giderleri

– Söz konusu billboardların gösterim süresi maliyeti

Gibi harcamalar geleneksel reklam stratejilerinde şirketimizin harcayacağı kaçınılmaz miktarın temel giderleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu projelerin oluşturulma, onaylanma ve yayınlanma sürecinin iki günde olmadığını da fark etmiş bulunuyorlar. Öyle ki bu projelerin hayata geçmesi aylarca sürebilir.

Peki, gelelim merak edilen noktaya, her şeyi göze alıp bu reklamları yayınlayan Arkadaş A.Ş. ödediği servetin karşılığını nasıl aldı?

  • Tüketicilerin reklamlarına verdiği tepkiyi ölçemedi.
  • Hedeflediği kitleye değil rastgele herkese ulaştı.
  • Tek yönlü iletişim gerçekleştirerek çağın gerisinde kaldı.
  • Kampanyasını geliştirmek için fırsatı olmadı, zira bütçesi tükendi.
  • Projelendirme, yayınlanma ve sonrasında çok zaman kaybetti.
  • Ürünün veya markasının en iyi şekilde tanıtılmasını engelledi.
  • Tüketiciyi sürece dâhil etmeyerek iletişim değil iletim yaptı.
  • Sermayesini gelişme ve büyüme için değil tek seferlik kumar oynamak için kullandı.
  • Reklamını kaç kişi izledi, izleyenler kaç yaşındaydı, nerede yaşıyorlardı, ilgi alanları nelerdi, reklamı izleyip araştırdılar mı yoksa bakıp geçtiler mi? Bu hayati sorular cevapsız kaldı.
İnternet reklamcılığı yapsalardı bu eksiklerin tamamını ve fazlasını çok daha düşük bütçelerle hayata geçirebilir, zamandan ve maliyetten büyük kar edebilirlerdi.

Tamam, bu kadar da acımasız olmayalım geleneksel mecralarında hala çok güçlü kanallar olduğunu ve söz konusu tanıtım olduğunda çok önemli yer tuttuğunu elbette biliyoruz ancak yaşadığımız dönemin şartlarını da göz önüne almamız gerekir. Mantıklı ve avantajlı olanın hangisi olduğunu anlamak hiç de zor değil…

internet reklamcılığı , İnternet Reklamcılığı Uçuyor ! reklamlar internette uçuyor , internet reklamları

Dijital dünya müthiş imkânlarla emrinize amade, dediğimiz gibi internet reklamcılığı uçuyor. Peki bu potansiyelin, bu imkânların ne kadar farkındayız? Onlar size ne verebilir, Ramiz Karaeski’nin de dediği gibi “Cevabı daha önemli olan bir soru var.” , asıl siz onlardan ne alabilirsiniz? Markanız bu imkânlardan nasıl yararlanabilir, dijital araçların potansiyeli markanıza ne gibi değerler katabilir?

Gelin hep birlikte internet reklamcılığının özelliklerine, detaylarına, fırsatlarına ve avantajlarına şöyle bir göz atalım…

DÜŞÜK MALİYETLE BÜYÜK İŞ

Her şeyden önce dijital reklamcılığın en büyük faydalarından biri maliyet avantajıdır. Diğer geleneksel yöntemlerin aksine, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için servet ödemeniz gerekmez. Pazarlamacılar için işletmelerini İnternet’te tanıtmak ucuz ve ekonomiktir.

HEDEF KİTLE OPTİMİZASYONU

İnternet reklamcılığı, doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar. Sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgilenme olasılığı daha yüksek olanları hedefler. Facebook ve İnstagram reklamları gibi sosyal medya reklamları, hedef kitle türlerinize en kısa yoldan ulaşmanızı kolaylaştırır. Böylece, daha fazla doğru potansiyel müşteriye erişmenize, dolayısıyla kampanyalarınızı daha etkili ve karlı hale getirmenize yardımcı olur. Yaş, cinsiyet, bölge gibi demografik özelleştirmeler de nokta atışı yapmak için olmazsa olmazdır.

Kesin sonuçlar almak varken neden işinizi şansa bırakasınız ki?

PAHA BİÇİLMEZ VERİLERE ERİŞİM

Çevrimiçi analiz araçlarının yardımıyla, hangi stratejilerin sizin için işe yarayıp hangilerinin yaramadığını belirleyebilirsiniz. Söz konusu müşteri verilerini ve yönelimlerini analiz edebilir böylece gerekli değişiklikleri yaparak daha etkili stratejiler geliştirebilirsiniz. Dönüşümleri kolayca takip edebilir ve kampanyanızın etkisini ölçebilirsiniz. Bu veriler, reklamlarınızda ve reklam stratejinizde geliştirilmesi gereken noktaları tespit etmenize de olanak sağlar.

Geleneksel reklamcılık uygulamaları sizlere bu istatistikleri sağlayabilir mi? Tabi ki hayır…

ESNEK REKLAM TÜRLERİ

Klasik mecralarda kullanılan reklamların aksine internet reklamcılığı sizi belirli bir reklam türüyle sınırlamaz, dolayısıyla bir kampanya için değişik stratejiler ve prodüksiyonlar kullanabilir, harcamalarınızı tek tıkla değiştirerek istediğiniz şekilde ve dilediğiniz zamanda platformlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Televizyon reklamları gibi uygulamalarda buna benzer basit geliştirmeler imkânsızdır!

İNTERAKTİF ETKİLEŞİM VE YÖNLENDİRME ÖZELLİĞİ

İnternet reklamcılığı, sizi hedef kitlenize direkt olarak ulaştırır. İnternet kullanıcılarıyla, dijital reklamcılık yöntemleri kapsamında kullanılan reklam araçlarıyla (mesaj,e-posta) iletişime geçilir, reklam verene ait ürün ya da hizmet ile ilgili bütün gelişmelerden anında haberdar olur. Dolayısıyla reklam veren, tüketicilerin bilgilerine ulaşarak marka ve ürünleriyle ilgili etkileşimi çoğaltarak avantaj sağlar. İnternet reklam kampanyalarında genellikle tüketiciler reklamda tanıtılan ürün ya da hizmet hakkında daha fazla bilgi alması için başka bir sayfaya veya web sitesine yönlendirilebiliyor.

REKLAMLARINIZ 7/24 PODYUMDA

İnternet reklamları herhangi bir zaman kısıtlaması olmaksızın günün 24 saati süresince yayınlanmaktadır. Böylece potansiyel tüketiciler günün hangi saatinde internette geziyorsa o saatte reklamınız tüketiciye ulaştırılarak reklamın özgürce yayınlanması sağlanmaktadır. Geleneksel mecralarda olduğu gibi reklam için belirli bir mecra tarih ve saat seçilmez,  herkesin denk gelmesini ummak gerekmez. O saatte tüketicinin ekran başında olup olmaması gibi hayati, rastlantısal mucizeler de beklenmez. Prime Time gibi ekstra pahalı uygulamalar da yoktur.

Dijital reklamların zamandan bağımsız olması sebebiyle hedef kitleye ulaşması daha kesin, ucuz ve kolaydır.

İMAJINIZ GÜVENİLİR, MARKANIZ BİLİNİR OLACAK

Çevrimiçi reklamlar web sitenize sağlıklı trafik sağlayarak marka bilinirliğinizin artmasına, eldeki müşterilerin korunmasına ve yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olur. Adınızı duyan, sağladığınız hizmete ihtiyaç duyan ya da zaten sizi tercih eden tüketicilerin, dijital ortamdaki reklamlarınızı görmesi onlara güven aşılayacaktır. Başarılı çevrimiçi hedefleme stratejileri ile kampanyaları hayata geçiren şirketler, potansiyel müşterilerini etkileyecek,  çeşitli kampanyalar ve uygulamalar ile marka ve müşteri arasında duygusal bir bağ kurmayı başarıyor. İnternet reklamcılığı uçuyor !

internet reklamcılığı , İnternet Reklamcılığı Uçuyor !,reklamlar internette uçuyor , internet reklamları

Artık siz de internet reklamcılığı ile geleneksel reklamcılığın arasındaki uçurumun bilincinde, hangisinin daha kullanışlı ve faydalı olduğunun farkındasınız. Şimdi tek ihtiyacınız olan şey size bu yolda eşlik edecek ve yukarıya taşıyacak bir uzman ekibi, rekabette öne geçmenizi sağlayacak bir iş ortağı bulmak. Aslına bakarsanız buldunuz bile, sizinle çalışmaktan mutluluk duyacağımızı belirtiriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir