GERİLLA REKLAMCILIK NEDİR ? EN İYİ GERİLLA REKLAM ÖRNEKLERİ !

Gerilla reklamcılık nedir , en iyi gerilla reklam örnekleri nelerdir ? Bu yazımızda nu konuya değineceğiz, kısaca açıklayalım. Olağandışı metotlar kullanarak beklenmedik bir sırada habersiz ve hazırlıksız bir anda müşterilerini yakalayarak ilgisini çekmeye çalışmaktadır. Yeni medyada genç bir disiplin olan gerilla reklamcılık , pazarlamanın en vurucu silahlarındandır. Günümüzde küçük işletmeler gibi çoğu büyük şirketler de para tasarrufu adına bu uygulamayı tercih etmektedir.

NEDİR BU GERİLLA REKLAMCILIK ?

Az maliyet ile yaratıcılığın sınırlarını zorlayan, çok enerji ve zaman harcamaya dayanan, geleneksel reklamlara karşı yeni bir reklam metodu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerilla reklam, geleneksel reklama karşı oluşmuştur, hayal gücünün sınırsızlığı ile müşterileri deyim yerindeyse gafil avlama sanatıdır.

Genellikle bu uygulamanın görüldüğü alanlar; topluma açık kamusal alanlar, sokak ortaları, metro istasyonları ve metrobüs duraklarıdır. Bu yöntemin uygulanmasındaki amaç, az maliyet ile çok fazla kişiye ulaşmaya çalışmaktır.

gerilla reklamcılık nedir , gerilla reklam

nasıl yapılır ?

Gerilla reklamcılık hedef kitleye televizyon, gazete, dergi, afiş veya bilboard, megalight, totem, Clp raket, Clp otobüs durağı, scrolling gibi açık hava mecraları gibi doğrudan ulaşmayı hedeflememektedir. Hedef kitleye reklam yaptığını belli etmeden mesajlarını iletme amacı gütmektedir. Günümüz modern reklam ihtiyaçlarına uygun, sınırsız hayal gücünün küçük bütçe ile birleşmesinden doğan bu yöntem, az rastlanan metotlarla toplumların üzerinde büyük etki yaratma sanatıdır.

Bu disiplini kullananlar, kurumların reklamını yaparken kurumun rakiplerinden farklılaşmak zorundadır. Bunu da reklamı yaparken kullandığı mecralarla, araç ve sloganlarla başarabilmektedir. Gerilla pazarlamacısı, ürün veya hizmetlerin tanıtıldığı reklamlar ile kurumun verdiği mesajı, tüketicinin zihninde farklı bir yerde konumlandırmayı hedeflemektedir.

Bu amaç, kurumun bilinirliği arttırarak tüketicinin fikirlerine rehber olmakta ve o ürünün veya hizmetin satın alma davranışını etkilemektedir.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE EN İYİ GERİLLA REKLAMcılık ÖRNEKLERİ !

Maruz kaldığı her reklam mesajlarına karşı savunmaya geçen, reklam izlemekten sıkılan, çabuk beğenmeyen ve hemen unutan günümüz tüketicilerinin dikkatini çekmek ve onları etkilemek adına oluşturulan gerilla reklamcılık, en başarılı reklam uygulamalarının başında gelmektedir.

Gelin hep birlikte dünyada ve ülkemizde hayata geçmiş en iyi reklam örneklerine bir göz atalım…

1.) Swiss Skydive Paraşüt Okulu gerilla reklamı

Swiss Skydive isimli paraşüt okulu, yukarıdaki görselde gördüğünüz oldukça yüksekten çekilmiş fotoğrafı asansörlerin zeminine yerleştirmiş ve bu şekilde asansöre binen kişilere, gerilla reklamcılık ile biraz olsun Swiss Skydive deneyimini yaşatmak istemiş.

2.) Netflix STRANGER THİNGS GERİLLA REKLAM

gerilla reklamcılık nedir , gerilla reklam

80’ler nostaljisini fantastik-gerilim kurgusuyla sunan Stranger Things, ülkemizde de çok sevilmişti. Netflix, diziyle ilgili olarak gerilla reklamı yapmayı ihmal etmedi.

Stranger Things İngilizce’de yabancı şeyler anlamına geliyor. Turist dolu bir otobüsün üzerine yabancı şeyler yazdığınızda, otobüsün içeriği olan insanlarla ilişkilendiriyorsunuz. Ve bunu yaparken neon yazılı bir logo ile ters çevirip kullanıyorsunuz. Bu da dizideki Upside Down (tersyüz) olarak bilinen alternatif boyuta gönderme. Başarılı bir gerilla reklamcılık örneği.

3.) tyskie beer gerilla reklam

gerilla reklamcılık nedir , gerilla reklam

İnsanların ürününüze ulaşmasını ve deneyimleyebilmesini sağlamak için gerilla reklamlar önemli bir araçtır. Gördüğünüz gibi Tyskie Beer’ da bu yönteme başvurmuş ve oldukça başarılı gözüküyor.

4.) gold toe iç çamaşır gerilla reklamı

gerilla reklamcılık nedir , gerilla reklam

İç çamaşırı markası olan GoldToe, bir iç çamaşırı lansmanı için alışılmışın dışında bir yol izledi.

New York’taki dev bir boğa heykeline iç çamaşırı giydirdi! İç çamaşırlı bir boğa kimin dikkatini çekmez ki! Kendinizi kısıtlamayın. Bazen en absürt gelen fikir bile markanız için en iyisi olabilir.

5.) ikea kırmızı koltuk

gerilla reklamcılık nedir , gerilla reklam

Ikea İstanbul’da farklı bir konsept deneyerek bazı durakların içine kırmızı
koltuklarını yerleştirmiştir. Ekonomik olarak orta kesimin kullandığı otobüs bir ulaşım aracıdır. Ikea’nın bu reklam konseptiyle orta kesime hitap edilmesi amaçlanmıştır. 

Ikea; ucuz, rahat ve kaliteliyiz mesajlarını hedef kitlesine gerilla reklamcılık vasıtasıyla başarılı bir şekilde vermektedir.

Gerilla reklamcılık markanızın bilinirliği, konumlandırılması ve tutundurulması için çok etkili ve önemli bir araçtır. En iyi pazarlama çalışmalarından biri olan gerilla reklamcılık etkisini gün geçtikçe arttırmaktadır… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir