E-ticaret dünyasında başarıya giden yoluna ışık tutacağız.!
Bu ışıklı yolda izlemeniz gereken 6 kural…

E-Ticaret Dünyasında Başarı

KONUMUZ ! E-Ticaret !

 

  1. İLK İZLENİMİNİZ ETKİLEYİCİ OLSUN 

Her şeyden önce, ziyaretçilerinizin sitenize girdikten hemen sonra beğenip beğenmeme adına karar vermelerinin yaklaşık 50 milisaniye sürdüğünü, bu süre içinde müşterinize kendinizi sevdirdiniz, sevdirdiniz… Yoksa geçmiş olsun. Yani, mümkün oldukça yaratıcı olmak lazım. Mümkün olan en iyi tasarıma, güvenilir bir e-ticaret platformuna,doğru bir kurumsal site yapısına yatırım yapmanız gerekir, böylece kullanıcılar için güzel ve görsel olarak rahat bir deneyim sunmanın yanı sıra, para kazanırsınız.

  1. MÜŞTERİ MERKEZLİ OLUN :

Kullanıcıların ilgisini çeken ve onları sitenize bağlı tutan en iyi şeylerden bazıları, basitleştirilmiş alışveriş sepetleriyle ödeme sürecini kolaylaştırmanın yanı sıra, uygun fiyatlandırma, ücretsiz gönderim ve satın alma sürecini olabildiğince kısa hale getirmektir. Bu ekstra hizmetler ve teklifler, müşterilerinizin sitenizle ilgilenmesini sağlar ve onları bir satın alma işlemi yapmaya motive eder.

  1. SOSYAL MEDYADA BOY GÖSTERİN :

Sosyal medyayı ihmal etmek veya aktif olarak bulunmamak, dijital işiniz için şimdiye kadarki en kötü kararlarınızdan biri olacaktır. Aslında sosyal medya, müşterilerinizin hayatlarına sonsuz ve kesintisiz bir bakış sağladığından, işletmenizin bel kemiğidir.

Sosyal medyadaki varlığınız işletmeniz için tüketici nezdindeki karar sürecinin özü olabilir.

  1. GOOGLE SEO İLE ZİRVEDE KALIN :

E-ticaret dünyası hızla büyüyor ve gittikçe daha fazla işletme nüfusu artan bu kalabalık pazara giriyor. Arama motorlarındaki pozisyonunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenlere odaklanmak yanlış bir strateji olmayacaktır. Kullanıcıların % 90’ı yalnızca ilk 3 sonucu tıklamayı tercih eder, sitenizi bulmak için yalnızca geriye kalan % 10’luk kısma güvenilmeyeceğini anlamış olmalısınız. Başlıklarınızı, URL’nizi, yazılı ve görsel içeriklerinizi optimize etmeli, yararlı ve yeni içerik sağlamalı, web sitenizin yükleme süresini iyileştirmelisiniz.

SEO(arama motoru optimizasyonu) kurallarına riayet edip, yukarılarda kalmaya bakmalısınız.

  1. AKLIN YOLU, MOBİL UYUMU :

2021 itibarıyla tüm çevrimiçi alışverişlerin yarısından fazlasının mobil cihazlarda gerçekleşmesi bekleniyor. Mağazanızı mobil cihazlar için kullanılabilir kılmak, güçlü bir tasarıma sahip olmak kadar değerlidir. Sitenizi baştan sona mobil ziyaretçileri göz önünde bulundurarak tasarlamanız, daha çok para, zaman ve güven kazanmak için müthiş bir fırsattır.

Günün her saati kullanıcıların aktif olarak kullandığı ve her türlü ihtiyacını giderebildiği mobil cihazların önemini anlatmamıza gerek var mı? Bizce de yok 🙂

 

E-Ticaret Dünyasında Başarı 3
  1. ÜRÜN FOTOĞRAFI !

Müşterilerinizin ne sunduğunuzu görmesi gerekir. Yüksek dönüşüm oranlarını yakalamanın önemli bir yolu, ürün imajıdır. Fotoğrafların, direkt olarak ürün sayfasında ve reklamlar aracılığıyla en yüksek satışları sağlayacak biçimde optimize edildiğinden emin olun. Tüketiciler üzerinde oynanmış görsellerden ziyade gerçek ve kaliteli görsellerle ikna olur.

Unutmayın fotoğraf deyip geçmek, akılda kalıcılığın anahtarı olan görsel içeriklere özen göstermemek farkına bile varamayacağınız en önemli hatalardan biridir. Aman dikkat!

 

  1. MÜŞTERİLERİNİZİ GÜVENDE HİSSETTİRİN :

Fiziksel etkileşim olmadan, çevrimiçi ziyaretçilerinizin ve müşterilerinizin ürünlerinizi satın alırken kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Sitenizin yalnızca saygın değil, aynı zamanda güvenli olduğundan ve gizliliklerini koruduğundan emin olmaları gerekir.

Bilinir olduğunuz kadar güvenilir, güvenilir olduğunuz kadar başarılı olursunuz…

  1. E-POSTA’NIN GÜCÜNE İNANIN :

E-posta ile pazarlama, satıcıların müşterileriyle ilişki kurmasının kolay bir yoludur. Satıcılar, her grubun özel isteklerine hitap eden alıcı verilerine hedeflenmiş mesajlar gönderebilir. E-posta pazarlaması, alıcıların ilgi alanlarını hedef alarak satışları teşvik etmek ve geliri artırmak için güçlü bir araçtır.

  1. REKABET EDEREK KENDİNİZİ GELİŞTİRİN :

Müşteriler her anlamda en iyi alışveriş deneyimini kovalar ve siz her ne iş yaparsanız yapın rakipleriniz her daim sizinle yarışacaktır. Rakiplerinizi neyin daha avantajlı duruma getirdiğini anlamak, elinizdeki müşterilerinizi tutmak ve yenilerini kazanmak için uygulayabileceğiniz stratejiler geliştirmek adına sizi zorlar. Verilerin ve analizlerin emrinize amade olduğunu unutmayın.

Bu durumun krizlere değil olumlu gelişmelere vesile olması gerekir inanın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir