E-Ticaret Altyapıları ile ilgili herşey burada !

E-Ticaret altyapıları dediğimizde ne anlamalıyız ?

E-Ticaret altyapıları dediğimiz konuyu inceleyerek, sizin için sektörünün derinlerine inmeye karar verdik. Bu yazı dizimizde e-ticaret altyapılarını tanıyacağız, inceleyeceğiz, anlayacağız ve artıları ile eksilerini gün yüzüne çıkararak kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Öncelikle, E-Ticaret altyapısı demek, size internette ürün satarken kullandığınız sitenin yazılımının hangi teknolojileri, hangi kolaylıkları barındırdığı ve bu altyapıları kimin ürettiği demektir.

Örnek vermek gerekirse, IDEASOFT, Türk bir yazılım ve E-Ticaret altyapı şirketidir.
Öbür yanda, WordPress yada WooCommerce yada Magento yada OpenCart gibi yabancı yazılım ve teknolojji şirketlerinin üretmiş olduğu altyapılar mevcuttur.

Yerli, yabancı hiçbir E-Ticaret altyapısında iyi veya kötü yoktur, kimden hizmet alacağınız, orta ve uzun vadeli hedefleriniz ve bütçeniz ile ilgili olarak ” SİZE UYAN ” E-Ticaret altyapısını seçersiniz…

Dünyanın en bilinen ve en büyük E-Ticaret yazılım altyapılarını listelemek gerekirse ;

 • ADOBE Magento 2
 • WooCommerce by WordPres
 • Shopify
 • PrestaShop
 • OpenCart

olacak şekilde en büyük, en gelişmiş yatırımları ve kullanıcı sayıları en yüksek olan E-Ticaret altyapıları yukarıda saydığımız gibidir.

Yerli E-Ticaret şirketlerinden başlıca birkaçını saymak gerekirsede ;

 • IDEASoft
 • TiciMax
 • T-Soft
 • ProTicaret

gibi yerli yazılım ve teknoloji şirketleri E-Ticaret alanında hizmet vermektedir.

Yerli şirket ve teknolojilere gelince, gelişen teknoloji ile beraber, bir E-Ticaret altyapısı bir bireyin ve çok ufak ekiplerin bile oluşturabileceği bir teknoloji haline geldi…

Bireyler ve ufak ekiplerle çalışmanın avantaj ve dezavantajlarından ise başka bir yazımızda bahsedeceğiz…

Şimdi,

magento nedir?

2008 yılında kodlanan ve bu tarihten beri kullanılan Magento; şu anda Magento 2 versiyonu ile dünyaca ünlü teknoloji devi “ADOBE” tarafından geliştirilmeye devam edilmekte ve en çok geliştirme sermayesi olan, arkasında en çok yazılımcı çalıştıran, ve sektör etkinlikleri ile geleceği şekillendiren bizce, ” EN İYİ ” e-ticaret altyapılarından bir tanesi…

Magento; oldukça güçlü kaynaklar sunan PHP VE Zend Framework tabanlı, açık kaynak kodlu, ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan, farklı ödeme yöntemleri, sepet sistemi, ürün yönetimi gibi panellere sahip olan ve bunlarla beraber halihazırda kullanışlı, basit ve fonksiyonel olan dünyanın en iyi E-ticaret altyapılarından biridir.

Magento, plan olarak dünyanın en büyük perakende markalarına, çok ama çok büyük bütçelerle büyük operasyonlar yönetmek için planlanmış bir yazılımdır. Ama gelişen teknolojiler ve sektörün yönelimi ile artık Magento 2 ile dilerseniz küçük, dilerseniz kurumsal olan bir online işletmeyi istediğiniz şekilde açabilirsiniz.

Ayrıca tüketici ve SEO dostu, hızlı ve kolay özelleştirilebilir web siteleri tasarlamanıza izin veren geniş kontrol seçeneklerine sahiptir.

Esnek modüler mimarisi sayesinde online mağazanızı ölçeklendirebilirsiniz. Toplamda 500’in üzerinde uzantı mevcuttur. Bu uzantıların türleri ise ödemeler, güvenlik ve pazarlama gibi farklı türlerdir.

magento sisteminin artıları

Magento sisteminin avantajlarına şöyle bir göz atalım. Bakalım magento sistemini diğerlerinden ayıran artı yönleri nelermiş?

 • Açık kaynak kodlu oluşundan dolayı geliştirilebilir bir web sitesi altyapısı ve esneklik sunmaktadır.
 • Ürün kataloğu yapmak ve yönetmek, yeni ürün eklemek, toplu ürün güncellemesi yapmak, envanter yönetimi yapmak gibi işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Anahtar kelimeler ve URL optimizasyonları, link ayarlamaları, sitemap oluşturma imkânı, gibi özellikleriyle SEO açısından oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır.
 • Pazarlama, müşteri desteği, ödeme, muhasebe, analiz, satış, nakliye veya site optimizasyonu gibi her türden kategori için geniş eklenti seçenekleri mevcuttur.
 • Pek çok 3. parti yazılım ile kolaylıkla entegre edilebilir.
 • Responsive temalar sayesinde; tablet ve telefonlardan hem müşteri erişimi, hem de yönetim paneli erişimi yapılabilmesi mümkündür.
 • Çoklu dil, çoklu mağaza ve kullanıcı yorumları özellikleri sayesinde; global pazarda sizi rakiplerinizin önüne çıkarabilir.
 • Kargo firmaları ile alakalı modül bulma ve bazı muhasebe programlarını entegre etme imkanı vardır.

magento sisteminin eksileri

Gelelim Magento sisteminin dezavantajlarına, her alanda olduğu gibi e-ticarette de artılar ve eksiler mevcut ama biz önce konuya iyice hakim olalım.

 • İhtiyaçlarınıza özel bir tema ya da eklenti kodlatmak istediğinizde, Magento alanında uzman yazılımcı sayısı ülkemizde görece daha azdır.
 • Gelişmiş bir kurulum sürecine sahip olduğundan dolayı ilk kurulumda karışık gelebileceği için, kurulum sırasında yardım almanız gerekebilir.
 • Sunucu yönetimine hakim olmamanız durumunda, sunucu kaynaklı teknik destek için sürekli çalışabileceğiniz bir yazılımcı bulmanız gerekebilir.
 • Magento’nun kodlanma yapısından mütevellit, diğer hazır e-ticaret altyapılarına göre daha gelişmiş ve ağır olduğu için daha güçlü bir SERVER PC ye yani HOSTING paketine ihtiyacınız olacak. ( GTA 5 oynamak için güçlü bir PC ihtiyacınız olması gibi.)

Magento sizlerin de anladığı üzere oldukça gelişmiş bir e-ticaret altyapısıdır. Dünyaca ünlü birçok marka online mağazalarını Magento’ya emanet ediyor. Bu sizi korkutmasın çünkü sistemin fonksiyonelliği yazının başında da dediğimiz gibi her türden kitleye erişimi mümkün kılıyor. Diğerlerinden biraz farkı olacak elbet.

Bu noktada bizim görevimiz, size Magento sisteminin avantajlarını sunarken, dezavantajlarını ortadan kaldırmaktır.

wordpress - woocommerce nedir?

Sırada çok yaygın bir şekilde kullanılan ve neredeyse herkesçe bilinen bir sistem var.  WordPress… Evet, tüm internet dünyasının %40 ‘ ı WORDPRESS tir.

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir. Bu niteliği ile sadece makale yazma ve düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platform olduğu anlamına gelmektedir.

Kullanım, hız, geniş kullanıcı tecrübesi ve rahatlığına odaklanmış bir yayım yazılımı olup açık kaynak yazılımına katılan aktif bir toplulukla geliştirilmektedir.

WordPress’in ilk çıktığı zamanlardan bugüne kadar kullanımı sürekli artmış ve yaygın kullanım oranı arttıkça da wordpress daha da kullanışlı hale getirilmek için sürekli geliştirilmiş ve hala geliştirilmeye devam etmektedir.

WooCommerce için WordPress e ticaret sürümüdür desek yanlış olmaz.

WordPress’in tema sağlayıcılarından biri olan WooThemes, 2011 yılında bir eklenti çıkardı ve bu sayede temel internet sitesi kurmak için kullanılan WordPress, WooCommerce ile artık hiç kod bilmeden e-ticaret sitesi kurabilmemize de yardımcı bir uygulama haline geldi. WordPress altyapısı oldukça kolay ve kullanışlı olduğu için WooCommerce de kısa sürede en çok tercih edilen platformlardan biri oldu.

İlk çıkışı bir blog alt yapısı olsa da günümüzde artık wordpress ile sadece blog değil, e-ticaret, sistemleri de kurulabilmektedir.

Keza Türkiye’deki popüler ve milyonlarca ziyaretçisi olan birçok site de wordpress alt yapısı kullanmaktadır.

wordpress - woocommerce sisteminin artıları

 • Kullanımı oldukça basit bir sistemdir,
 • Son derece güvenlidir.
 • Hızlı çalışabilen bir sistemdir,
 • SEO uyumu kolay ve yüksektir,
 • Açık kaynak kodlu olduğundan ihtiyaca yönelik geliştirilmeye müsait bir sistemdir.
 • WordPress yaygın bir sistem olduğu için kolay destek bulabilirsiniz.
 • Maliyeti çok yüksek değildir. Sadece alan adı ve web hosting için ödeme yapmanız gerekir. WordPress yazılımı ve eklenti ile eklentilerin çoğu ücretsizdir.

wordpress - woocomerce sisteminin eksileri

 • Güvenlik endişeleri – WordPress internetin %35’den fazlasını oluşturduğundan, hacker’ların sıklıkla hedefi olabiliyor.
 • Üçüncü parti içerik – Çoğu WordPress eklenti ve temaları üçüncü parti geliştiriciler tarafından hazırlandığından, bazen sorun yaratabiliyorlar. Bir eklenti veya temayı yüklemeden önce her zaman açıklamayı ve incelemeleri okuyun.
 • Sayfa yüklenme süresi – Eğer çok fazla eklentiniz varsa, siteniz yavaşlayabilir. Bir önbellek eklentisi yüklemek genellikle bu sorunu çözmektedir.

Görüldüğü üzere WordPress oldukça yaygın, kullanışlı ve düşük maliyetli bir sistem. Ancak talep edilen sistemin ihtiyaçları ve özelleştirmeleri arttıkça WordPress’in sunduğu hizmetin kalitesi de düşmektedir. Şimdiden anlamanız gereken şey; ihtiyacınıza uygun sistemi bilmek ve kullanmaktır.

opencart nedir?

e-ticaret altyapıları , opencart nedir

Opencart, internet üzerinden alışveriş yapabileceğiniz, ürünlerin satışa sunulduğu sitelerin temelini oluşturan, Php yazılım dili ile yazılmış, MySQL veri tabanına sahip açık kaynak kod sistemlerinden biridir. Günümüzde kullanılan e –ticaret sitelerin bir kısmı opencart ile yönetilmektedir.

Opencart’da diğer açık kaynak kod sistemleri gibi gönüllü geliştiriciler ve Opencart geliştirip kullanıma sunan yazılım ekibi tarafından yeni eklentilerle geliştirilmektedir.

Günümüzde aktif olarak kullanılan dünya genelinde e –ticaret sitelerinin büyük bir kısmı Opencart açık kaynak kod sistemi ile yazılmıştır. Geliştirilebilir bir web sitesi altyapısı sunması ve kullanıcı dostu ara yüzüyle e-ticaret sektörü için en çok tercih edilen hazır scriptler arasında yer almaktadır.

opencart sisteminin artıları

 • Kolay kurulum ve kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde yönetimi kolaydır.
 • PHP tabanlı ve MySQL veri tabanı kullanılan açık kaynak kodlu bir platform olduğu için kolaylıkla geliştirmeler gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sınırsız ürün, üretici ve kategori ekleyebilirsiniz.
 • SSL sertifikası almanız halinde ile bütün bankaların sanal pos sistemlerini kullanabilirsiniz.
 • API desteği sayesinde gerekli entegrasyonları gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bir çok eklenti ve tema sayesinde istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
 • Muhasebe entegrasyonu ile size kolaylık sağlar.
 • Pazarlama modülü, ödeme yönetim modülü, kargo yönetim sistemi gibi pek çok modül sayesinde müşterilerinize kolay ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

opencart sisteminin eksileri

 • Özelleştirmesi Zor: OpenCart’ı özelleştirmek diğer CMS’lere kıyasla çok daha zordur ve büyük ölçüde sınırlandırıldığınızı hissedersiniz. Ancak, alanında profesyonel bir web geliştirici ekibiyle çalışırsanız, istediğiniz özelleştirmelere sahip olabilirsiniz.
 • SEO Gerektirir: Varsayılan olarak, OpenCart’a arama motoru optimizasyonu yapmak kolay değildir. Doğru SEO sonuçları elde etmek için profesyonel bir yaklaşım gerekmektedir. Sizi rakiplerinizden ayrıştıracak anahtar kelimelerde yükselmek için SEO hizmeti almanızı tavsiye ederiz.
 • Yavaş Olabilir: OpenCart komut dosyaları büyük çaplı e-ticaret sitelerinde yavaş çalışabilir. Bu da site hızınızı yavaşlatabilir ve kullanıcılarınızın alışveriş deneyimini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden website optimizasyonlarının doğru yapıldığına emin olmalısınız.
 • Yani aslında en büyük eksi, OpenCart ile çalışacaksanız, ekip barındırmanız, yada ekip ile çalışmanız gerekir.

shopify nedir?

e- ticaret altyapıları , shopıfy nedir

Tek bir kontrol merkezi ile e-ticaret mağazasının kurulumunun yapılmasına imkan veren ve bu mağaza üzerinden istenen ürünlerin satılmasına olanak sağlayan Shopify, Kanada merkezli bir sistemdir.

Şirketin tamamen kendi belirlediği paketleri, aylık ödeme yöntemi ile edinebileceğiniz e-ticaret altyapısıdır. Herhangi bir program ve yazılım bilgisi gerektirmez. Zaten kişi tarafından geliştirilmeye kapalıdır. Açık kod kaynağı vermemektedir.

Kolay kurulumu ve kullanımı yanında size sunduğu bu tam paket hizmet için yıllık bazda baktığınızda yüklü bir meblağ talep etmektedir…

shopify sisteminin artıları

 • Diğer yazılımlarda kullanıcıların en büyük baş belası haline gelen yazılım hataları Shopify’da bulunmaz.
 • Yazılım kolaylıkla erişilebilir konumdadır. Bulut tabanlı bir yazılım olan sisteme, bütün cihazlardan ve internet tarayıcılarından rahatlıkla ulaşılabilir.
 • Deneyim ve yazılım bilgisine ihtiyaç olmadan kısıtlı teknik bilgiyle bile rahatlıkla sanal mağaza kurulabilir ve satış işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Pazarlama araçları sanal mağaza kurucularına özel olarak düzenlenebilir.
 • Shopify sistemi içerisinde pek çok ek yazılım, tema ve arayüz bulunur. Kullanıcı kendine özel istediği özelliklere ve fonksiyonlara ücretlerini ödeyerek rahatlıkla ulaşabilir.
 • Teknolojideki yenilikleri takip eden sistem düzenli olarak kendini revize eder.

shopify sisteminin eksileri

 • Sınırlı işlevsellik sunar. Shopify, küçük işletmelerin online mağaza oluşturması için ihtiyaç duyacakları tüm özellikleri bünyesinde barındırır. Ancak her işletmenin kendine has ihtiyaçları olabilir. Uygulama bu spesifik ihtiyaçları karşılayacak özellikte değildir.
 • Eklentileri pahalıdır. Uygulama temel her özelliği sunarken, özel ihtiyaçlar için eklentileri kullanmanız gerekir. Bu eklentilerin maliyeti de aylık ücretlerinizden fazla olabilir.
 • Yetersiz müşteri hizmetlerinin olması. Uygulamanın kullanıcı sayısı arttıkça destek verme konusunda da gittikçe yetersiz kalmaktadır.
 • Türkçe desteklerinin olmaması.
 • Tüm ödemelerinizi dolar üzerinden yapmanız yani Türkiye için düşününce yıllık maliyetlerinizin asla belli olmaması…

Görüldüğü gibi Shopify oldukça talep edilen ancak kullanıcı nüfusu arttıkça sıkıntılar gösteren bir sistem. Sağladığı faydalar olduğu gibi dezavantajları da oldukça fazla, siz siz olun iyi bir artı-eksi değerlendirmesi yapmadan hareket etmeyin.

Bizim gibi uzmanlara danışın, başınızı ağrıtmayın…

yerli e-ticaret altyapıları

E-ticaret yazılımları arasında sıra geldi yerli e-ticaret altyapılarına. Hemen vakit kaybetmeden onları tanımaya iyi ve kötü yönlerini keşfetmeye koyulalım…

İDEASOFT NEDİR?

e- ticaret altyapıları , ideasoft nedir

İdeasoft 2005 yılından bu yana e-ticaret altyapı sağlayıcısı olarak faaliyetlerini sürdüren ve 10.000’den fazla müşterisi bulunan yerli bir yapılanmadır. IdeaSoft Libadiye Genel Merkez ve BÜDOTEK Teknopark AR-GE ekipleri ile birlikte internetten satış yapmak isteyenler için hizmet vermekte.

ideasoft sisteminin artıları

 • E-ticaret siteniz için kolay kullanımlı arayüz sağlar.
 • Alan adı, hosting, e-mail, güvenlik, yedekleme, tasarım, ödeme altyapıları ve diğer tüm yazılım özelliklerini e-ticaret paketleri içinde bütün olarak sunar.
 • Sipariş, faturalandırma, stok yönetimi ve sevkiyat süreçlerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.
 • Sipariş yönetimi, kargo yönetimi, faturalandırma ve raporlama gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Mobil uyumu sayesinde tüm cihazlarda kullanılabilir.
 • Oldukça geniş bir tema kütüphanesinden istediğinizi sitenize uygulayabilirsiniz.
 • SEO dostu yapısıyla adınızı ve markanızı yukarılarda tutar.

ideasoft sisteminin eksileri

 • Entegrasyon işlemleri doğru çalışamayabiliyor.
 • Sistemden memnun kalmazsanız iade yapmanız oldukça zor.
 • Paket yenileme talebiniz size oldukça pahalıya patlayabilir.
 • Ürünü satın alana kadar ilgi, sonrasında muhatap bulamama sorunu. (sat,kaç)
 • B2B, B2C sistemleri oldukça sorunludur.
 • Altyapısı güncel ve hızlı ihtiyaçlarınızı karşılamakta zayıf kalıyor.

Anlaşıldığı üzere İdeasoft oldukça yaygın bir sistem. Lakin şikayetleri ile adındanda çok bahsettiren bir sistem… O kadar hata kadı kızındada olur diyebilirsiniz tabi ama her duyduğunuza inanmayın. Bizim gibi uzmanlara danışmadan, ihtiyaçlarınızı tam olarak bilmeden adım atmayın

ticimax nedir?

e- ticaret altyapıları , ticimax nedir

Sırada bir başka yerli E-ticaret altyapı sağlayıcısı olan Ticimax var.

2005 yılında kurulan Ticimax, kendisini şu şekilde ifade etmektedir;

Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş., tüm ölçeklerdeki şirketlerin e-ticaret alanında büyümelerini hedefleyen, rekabet güçlerini arttıran, gelişmiş ve yenilikçi e-ticaret altyapıları sağlayan bir teknoloji şirketidir. 2005 yılında kurulan şirketimiz kendi alanında yazılım ve altyapı konularında aralarında önemli markaların da bulunduğu binlerce şirketin e-ticaret yazılım altyapısını sağlayan sektörün lider şirketlerindendir.

Gerçekten de öyle mi? Görelim…

ticimax sisteminin artıları

 • Kargo entegrasyonu ve yönetimi yapabilirsiniz.
 • Stok takibi ve raporlama yapabilirsiniz.
 • Ürün karşılaştırma modülüne sahiptir.
 • Ürün, kategori, yazılı ve görsel içerik sınırı yoktur.
 • Toplu mail gönderimi mevcuttur.

ticimax sisteminin eksileri

 • Sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça performans düşer.
 • Görsellerinizi toplu olarak sitenize yükleyemezsiniz.
 • Abonelik modülü bulunmamaktadır.
 • Yetersiz ürün ve kategori yönetimi sistemi bulunmaktadır.
 • Özel sepet kampanyaları ya da detaylı filtreleme gibi özellikler mevcut değildir.
 • Sipariş tutarına göre kargo fiyatı belirleyemezsiniz.

Yerli e-ticaret altyapıları arasında Ticimax fiyat konusunda size büyük avantajlar sağlamadığı gibi hizmetinize sunduğu sistem de diğerlerine göre rekabette geride gözüküyor. Kendilerinin ilgisizliği, iade sorunu, yine İdeasoft’ta olduğu gibi satış sonrası muhatap olmama gibi sıkıntılar mevcut.

 Kullanıcı yorumlarında ise pahalı, bilgisiz ve mağdur eden sıfatları dile getirilmekte. E-ticarette en ucuz altyapıyı değil ihtiyacınıza en uygun altyapıyı tercih etmelisiniz…

T-SOFT NEDİR?

e- ticaret altyapıları , t-soft nedir

T-soft yıllardır ülkemizde hizmet veren bir yazılım firmasıdır. Yerli e-ticaret altyapılarında son olarak T-soft sistemini anlatalım.

E-ticaret yapmak isteyen işletmeler kendi internet sitelerinde T-Soft entegrasyonuyla satış yapabilirler. Oldukça yaygın bir sistem olan T-soft’un avantajlarına ve dezavantajlarına geçelim.

t-soft sisteminin artıları

 • Responsive tasarımlar ile, müşterinin hem masaüstü erişiminde hem de akıllı telefon ve tabletlerden erişimlerine olanak tanır.
 • Ürün, fiyat ve stok bilgisi muhasebe programları entegrasyonları ile güncellenir.
 • Dijital pazarlama ve destek hizmeti vermektedir.
 • Kargo entegrasyonları mevcuttur.
 • Değişik ödeme sistemleri sisteminde vardır.
 • Pazaryeri entegrasyonları yapılabilir.

t-soft sisteminin eksileri

 • Tasarım ve ince düzenlemeler için, HTML kodlama bilmeniz gerekir.
 • Yönetim panel çok karışık gelebilir, daha uzman birinin rahat edebileceği bir sistemdir.
 • Yönetim panelleri Windows 95 gibi görünmektedir.
 • Yenileme ve geliştirme ücretleri çok yüksek olabilir.

Sonuç

E-Ticaret altyapıları nı incelediğimiz bu yazımızda, en popüler yerli ve yabancı e-ticaret altyapıları nı sizlere anlattık, avantajlarını ve dezavantajlarını inceledik… 

Anlamış olacağınız üzere, doğru ve iyi E-Ticaret Altyapısı amacınıza hizmet edendir, elinizdeki imkanlara göre değişiklik gösterebilir… 

Umarız doğru platformu bulursunuz 🙂 

 1. Pingback: WOOCOMMERCE İLE E-TİCARET | OTAKU Medya Reklam & Yazılım

 2. Pingback: WOOCOMMERCE vs MAGENTO 2 | OTAKU Medya Reklam&Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir