bu yıl dijital pazarlamada neler oldu ?

Dijital pazarlamanın 2020 stratejileri ve trendleri belli oldu. Peki, 2020 yılında dijital pazarlama sektöründe ne gibi stratejiler ön plana çıktı, şirketler bu stratejilerden nasıl yararlandı ve söz konusu planlamaların meydana gelme sebepleri ile tüketicilerde oluşturduğu intiba nasıl oldu? Gelin hep birlikte dijital pazarlama alanının derinlerine inelim, içinde bulunduğumuz yılda hangi trendler öne çıkmış görelim.

Kısaca bir giriş yapalım, dijital pazarlama stratejisi, pazarlama ve şirket hedeflerinize ulaşmak için belirli dijital kanalların stratejik kullanımından oluşur. Dijital kanallar arasında içerik pazarlaması, SEO etkinlikleri, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, dijital reklamcılık vb. yer alır.

Bu konuyla alakalı detaylı bilgiler bir önceki yazımızda mevcuttur, okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. 

Peki, konumuza gelecek olursak; bu yıl dijital pazarlamada hangi stratejiler öne çıktı? Hadi başlayalım…

1.) SIFIR NOKTASI HEDEFLEMESİ

Sıfır noktası Google’ın arama motorundaki ilk sayfasında en baştaki sonuçtur. Bütün diğer arama sonuçlarının en üstünde şu şekilde görülür;

dijital pazarlamanın 2020 trendleri , dijital pazarlama

Eğer içeriğiniz yani web siteniz sıfır noktasında ise tıklanma oranınız çok hızlı bir şekilde yükselişe geçecektir. Söz konusu uygulamanın çok kıymetli olduğu belli, zira arayan kişiye verdiği güven, tıklamadan geçmenin mümkün olmadığını kanıtlıyor.

2.) TOPLULUK OLUŞTURMA

Dünya çapındaki sosyal medya uygulamalarına doğal erişim gittikçe azalmakta. Bu platformlarda büyük şirketlerin reklam sıklığına ve kalitesine erişmek küçük şirketler için gittikçe zorlaşıyor. Reklamları izletmek için para ödeme yöntemi küçük şirketler için süreklilik halinde tuzlu olamaya başladı.

Bunun için sosyal medyada topluluk oluşturma stratejisi öne çıkmakta, bu grupların spesifik ihtiyaçlarını ve zevklerini hatta kişiliklerini yansıtan marka veya ürünleri takip etmek dolayısıyla bir gruba dâhil olmak onlara sadakat ve ayrıcalık gibi hisler yaşatır. Bu durumda markaların tüketicilerle birebir düzeyde etkileşim kurmasına olanak tanır.

Böylece onların ihtiyaç ve isteklerine cevap verebilir, kendini veya ürününü tanıtabilir ve bir aile ortamı yaratarak tüketici ile kendileri arasındaki ilişkiyi sağlam temellere oturtabilir.

3.) İNFLUENCERLARIN YÜKSELİŞİ

Dijital pazarlamanın 2020 stratejileri ve trendleri arasında öne çıkan, hepimizin hayatına giren ve artık aşina olduğumuz bir kavram; influencerlar. Kendileri sosyal etkiye ve yüksek takipçi sayısına sahip alanında uzman olan ve sosyal mecralarda tüketicileri bilgilendiren, etkileyen kişiler oluyor.

Tüketiciler artık güven ve uzmanlığı tercih ediyor, klasik pazarlama stratejileri ise düşüşte. Şirketler makro düzeydeki kampanyalardan ziyade mikro ölçekteki stratejilere yönelmekte. Örnek vermek gerekirse bir teknoloji şirketi yeni bilgisayarının tanıtımı için bir ünlü ile değil YouTube’da kanalı olan bir uzmanla anlaşıyor.

Siz de almak istediğiniz herhangi bir ürünü başkasından görerek, duyarak ve canlı şahit olarak almak istersiniz değil mi?

dijital pazarlamanın 2020 trendleri , dijital pazarlama

4.) VİDEO REKLAMLARIN SALTANATI

Salesforce Digital Advertising 2020 raporuna göre markalar, reklam bütçesinin% 44’ünü Facebook, Instagram ve YouTube’a ayırdı.

Kullanıcıların video tüketim alışkanlıkları göz önüne alındığında, video tanıtım içeriklerinin öyle kolayca tahtından vazgeçmeyeceği görülüyor ve bu nedenle pazarlamacıların video reklamcılığına öncelik vermesi gerekiyor.

dijital pazarlamanın 2020 trendleri , dijital pazarlama

5.) SES UYGULAMALARI HAFİFE ALINMAZ

Müzik, anlatım gibi ses dinleme üzerine kurulu uygulamalar oldukça yaygınlaşmış vaziyette. Bu durum dijital pazarlamada şirketlerin tüketicilerine ulaşabileceği yeni bir yol yarattı diyebiliriz. Dijital ses akışı programlarının içine sesli mesajlar, reklamlar yerleştirilmesi mümkün olduğu kadar kaçınılmazdır.

Google, Rubicon Project, SoundCloud ve BBC gibi şirketler şu anda programatik sesli reklam özellikleri sunmaktadır.

6.) E-POSTALAR KALİTELİ VE MOBİL UYUMLU

Mobil dostu e-postalar tasarlamak olmazsa olmaz durumda, öyle ki 2020’de dünya çapında yaklaşık 4 milyar e-posta kullanıcısı ve 3,2 milyar akıllı telefon kullanıcısı var. E-postalarınız bir akıllı telefon cihazında görüntülenemiyorsa, e-posta ile pazarlama çabalarınızın etkinliğini etkileyebilir. Yazılı veya görsel içeriğin kaliteli, metinlerin planlı, tasarımların çekici olmasına özen gösteriliyor

Ana mesaj yani bilgiler en başta, e-posta sade ve minimalist olursa başarılı olabiliyor. Dijital pazarlamanın 2020 stratejileri ve trendleri içinde yer alan E-postaların gücünü hafife almayın.

dijital pazarlamanın 2020 trendleri , dijital pazarlama

7.) ARALIKSIZ KONUŞMA

Dijital asistanlar ve sohbet robotları artık hayatımızın birer parçası olmuş durumda, fakat birçok marka hala pazarlama çalışmalarını geliştirmek adına bu uygulamayı hayata geçirmiş değil. Kendileri iletişimlerini geliştirme fırsatlarını kaçırıyor ve maalesef çağın gerisinde kalıyor.

Sohbet robotları ve dijital asistanlar, içerik sunma, kullanıcılara satın alma işlemlerinde yardımcı olma, müşteri desteği sağlama gibi faydaların yanında prestij sağlama gibi faydaları da içinde barındırıyor.

8.) YAPAY ZEKÂ DESTEKLİ PAZARLAMA

Yapay zekâ, bugünlerde pazarlamada yeni boy gösteriyor ve önümüzdeki yıllarda aktif olarak gelişmesi çok muhtemel. Forbes’a göre, işletmelerin% 83’ü yapay zekâyı en önemli stratejik önceliklerinden biri olarak görüyor ve bunu hâlihazırda uygulamış olanlar inanılmaz sonuçlar alıyor. Yapay zekâya sahip işletmelerin% 54’ünün yöneticileri, iş üretkenliklerinin arttığını ve muhtemelen büyümeye devam edeceklerini doğruladı. Market and Markets tarafından yapılan araştırmaya göre, Yapay zekâ (AI) pazarı 2025 yılına kadar 190 milyar dolarlık endüstriye büyüyecek. Dijital pazarlamanın 2020 stratejileri ve trendleri ile birlikte gelecekte oldukça önemli bir yer kaplayacak.

dijital pazarlamanın 2020 trendleri , dijital pazarlama

9.) ELDEKİ MÜŞTERİLERİN KIYMETİ ARTIYOR

İçinde bulunduğumuz dönemde, şirketler ağırlıklı motivasyonlarını yeni müşteriler kazanmak yerine, hâlihazırda eldeki müşterilerini muhafaza etmek için kullanmaya başladılar. Müşterilerinizi elde tutmak kar oranınızı arttırmanıza yardımcı olur. Sadık müşterilerinizin çok önemli bir işlevi vardır; sizi çevrelerine duyurmak ve tavsiye etmek. Kendileri bu süreçte herhangi bir problemle alakalı olarak size karşı daha dürüst ve samimi davranır böylece size de markanızı iyileştirmek ve geliştirmek için çok kıymetli bir kaynak oluştururlar. Tabii ki yeni müşteriler edinmek de kaçınılmaz.

10.) GÜVENİN ÖNCÜSÜ; DÜRÜSTLÜK VE ŞEFFAFLIK

Yapılan araştırmalara göre, şeffaf bir yönetim politikası izleyen şirketlerin, müşterilerinin %94’ünü kaybetmeyeceğini ortaya koyuyor. Şirketlerin kullanıcı verilerinden, tanıtım içeriklerine kadar birçok aşamayı şeffaf biçimde uygulaması ve göstermesi, tüketicilerin güvenini ve muhafazasını sağlamak adına çok önemli bir strateji olarak karşımıza çıkıyor.

Müşterileri ürün veya hizmetleri değiştirmek veya geliştirmek adına sürece dâhil etmek onları değerli hissettirirken, markayı da geliştirecektir. Diğer yandan onların taleplerine ya da sıkıntılarına hemen çözüm bulmak ve iletişime geçmek, temel değerlerinizi açıkça ortaya koyarken var olma hedefinizin sadece satış yapma ve para kazanma olmadığını hatırlatmak şu dönemde çok kıymetli. 

dijital pazarlamanın 2020 trendleri , dijital pazarlama

11.) KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ DENEYİM ARZUSU

Kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimleri sunmak, dijital pazarlamanın geleceği olarak görülüyor. Şu anda sadece Amazon gibi birkaç şirket özel kişiselleştirmeler kullanıyor. Amazon, müşterilerin davranışlarını analiz ederek, varsayımlara ve kullanıcının satın alma geçmişine dayanan ürünleri teşvik ederek bu satış taktiğinin çalıştığını keşfetti. Araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner, 2020 yılı ve sonrasında, çevrimiçi reklam verenlerin en az yüzde 90’ının pazarlama kişiselleştirmelerini kullanmaya başlayacağını düşünüyor. Dolayısıyla 2021 yılından itibaren tamamen kişiselleştirilmiş web sitelerinde önemli bir artış olacağı aşikâr.

dijital pazarlamanın 2020 trendleri , dijital pazarlama

DİJİTAL TEKNOLOJİLERİN ZİRVE İSİMLERİ

Teknoloji hızla ilerlerken iş hayatı da yenilikleri lehine kullandığında teknolojinin sağladığı olanaklardan faydalanabiliyor. Şirketler teknoloji sayesinde zaman tasarrufu yapabiliyor ve çok daha verimli çalışmalar ortaya konabiliyor. Artık hemen her işlem dijital ortama taşındı. İnternet ve geliştirilen yeni sistemler sayesinde eskiden uzun zamanda büyük uğraşlar ile yapılan işlemler artık hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Şirketlere zaman kazandıran teknoloji, çalışanların da iş yükünü ciddi düzeyde hafifletiyor. Hem şirketler hem de tüketiciler için maksimum verimi sağlamak kolaylaşıyor.

Dijital teknolojileri etkili ve doğru kullanan şirketlerin her zaman fark yarattığını söylemek mümkün, zira zamanın verimli kullanımı iş dünyası için hayati önem taşıyor. Rekabet koşullarında rakiplerden bir adım önde olmak için teknolojiye adapte olunması şart.

Dijital teknolojilerin sağladığı kazançlar ve imkânlar elde edilmesi gereken ve kazançları öok yüksek düzeyde olan faktörlerdir. Bu tempoya ayak uydurabilen ve projeleriyle başarı yakalayan şirketler her zaman adlarını duyuracak, reklamlarını yapacak ve ödüller kazanarak prestijini arttıracaktır.

Martech Awards, Pazarlamasyon.com tarafından yılda bir kez düzenlenen ve pazarlama konusunda faydalanılan teknolojileri ve bu teknolojlierin yaratıcı ve etkili kullanımını ödüllendiren bir ödül programıdır.

Amaç; pazarlama ve pazarlama iletişimi alanlarında teknoloji geliştirenlerle, mevcut veya yeni teknolojileri pazarlama sorunlarının çözümünde başarıyla kullanan firmaları teşvik etmek,  başarılarını belgelemektir. Her sene; sektöre örnek olacak, sektörün tüm taraflarının ders çıkarabileceği ufuk açan vakalar ve teknolojiler ödüllendirilir.

MarTech Awards için teknoloji; herhangi bir alan için üretilmiş yazılım, donanım veya ikisinin bir arada bulunduğu cihazlar ile bu yazılım, donanım ve cihazların üretilmesine olanak sağlayan karmaşık sistemlerin hayata geçirilmesine ön ayak olan yollar, yöntemler ve araçlardır. Geliştirilen tüm yöntem, araç ve yollar pazarlama için geliştirilmiş olmasa bile, o alanın kullanımına uygun olmalıdır.

Pazarlama teknolojilerini sektörü geliştirmek adına kullanan marka projeleri bu yıl MarTech Awards’ın sektörün ileri gelenlerinden oluşan jüri üyeleri eşliğinde değerlendirildi. Ödüller her zamanki gibi en yaratıcı, etkileyici ve verimli projelerin sahiplerine verildi.

dijital pazarlamanın 2020 trendleri , dijital pazarlama

2020 DİJİTAL PAZARLAMA SEKTÖRÜ ÖDÜLLERİ

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin üretici ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2020 ve Türkiye’nin en teknolojik markalarının belirlendiği Tech Brands Turkey Ödülleri sahipleri buldu. Emek Sahnesi‘nde gerçekleşen ödül töreninde önce Pazarlamasyon ve Nielsen iş birliği ile bu yıl ilk kez gerçekleşen Tech Brands Turkey araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye’nin 24 sektörde en teknolojik markaları ödüllerini aldı. Ardından bu yıl 3’üncü kez düzenlenen MarTech Awards kazananları ödüllerini aldı. Bu ödüllerde ise toplamda 31 kategoride marka ve ajanslar ödüllerini aldı.

Tech Brands Turkey araştırması, Nielsen Türkiye’nin kontrolünde, Türkiye temsili 12 ilde A, B, C1, C2 Ses grupları ile gerçekleştirildi. Türkiye’nin en teknolojik markaları; açık uçlu sorularla Türkiye genelindeki tüketici kitlesinin vermiş olduğu yanıtlar baz alınarak hazırlanan raporun sonucunda belirlendi.

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler ana başlıkları altında toplamda 40 alt kategoride başvurulabilen MarTech Awards’a bu yıl geçen yıldan farklı olarak 5 kategori daha eklendi.

dijital pazarlamanın 2020 trendleri , dijital pazarlama

http://martechawards.org/kazananlar-2020/

http://www.techbrandsturkey.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir