Dijital pazarlama dünyasında 2020 geride kaldı bile !

Dijital pazarlama dünyasında fırsatları değerlendirmek ve kriz yönetmek daha kolay. KOBİ’ler başta olmak üzere şirketler, Corona virüsten kaynaklanan koşulların olumsuz etkisini azaltmak için dijital pazarlamaya ağırlık vermeye başladı. Pandemi dolayısıyla çoğu şirket, dijital süreçlere ayak uydurmanın hızlanmasına ve değişen tüketici ihtiyaçlarına kısa vadeli çözümlerle çözüm buldu.

Dijital dünyaya yönelim durmayacağından, bu durumun 2021’e girerken ne anlama geleceğini ele almak oldukça önemli. Statista verilerine göre, dünya çapındaki dijital reklam harcamaları 2020 sonunda 384 milyar dolara ulaşacak. 2021’de pazar hacminin 435 milyar dolara çıkması öngörülüyor.

Şirketler, teknoloji ve yaratıcılığın son sürat harmanlandığı dijital pazarlamada çok önemli bir seviyeye ulaşıyor. Tüketiciler, sadece Covıd-19 salgını sebebiyle değil, aynı zamanda teknoloji izin verdiği için kendilerini giderek daha fazla izole ediyorlar.

Ufukta çok sayıda dijital değişim varken, şimdilik hazırlanabileceğiniz pazarlama eğilimlerini tahmin etmek için geleceğe birlikte bakalım istedik.

İşte 2021 ve sonrasında bizleri yakından ilgilendirecek en önemli 5 dijital pazarlama trendi.

1.) SESLİ ASİSTANLAR VE SESLİ ARAMA

Tüketicilerin sizinle alışveriş yapmasını istiyorsanız, web sitenizin ve e-ticaret platformlarınızın, Siri gibi dijital AI(yapay zekâ) asistanlarının yaptığı gibi sesli arama için optimize edildiğinden emin olun. ABD’deki evlerde ve ofislerde hâlihazırda 67 milyondan fazla bu tür cihaz var ve bu sayının hızla artması bekleniyor.

dijital pazarlama 2021 , dijital pazarlama

2.) SEGMENTASYON HEDEFLEME VE KİŞİSELLEŞTİRME

Tüm pazarlama ve satış otomasyon hizmetlerinin gittikçe daha fazla popülerlik kazanacağını söylemeye gerek yok, ancak odak noktaları da insanların ihtiyaçlarından etkilenecek. Doğru hedefleme ve segmentasyon ile kişiselleştirme, pazarlamanın birçok yönü üzerinde etkiye sahip olacaktır. AI da üzerine düşeni yapacaktır elbet.

3.) SEKTÖR GENELİNDE ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR ÜRÜNLER PATLAYACAK

Yine, önceki trendle alakalı bir diğer konu da, birçok yönden müşterilerin dikkatini çekiyor. Çok sayıda insan için tasarlanmış (herkes için tasarlanmış tek tip) bir ürün mü yoksa kişisel kullanımınız için özelleştirebileceğiniz bir ürün mü seçerdiniz? Sanırım cevap basit ikincisini seçeceksiniz. Bu durum, günümüz pazarlamasının anahtarlarından biridir ve zamanla daha da güçlenecektir.

dijital pazarlama 2021 , dijital pazarlama

4.) DİJİTAL DÖNÜŞÜM

2021 girmek üzere olsak da henüz net bir şekilde önümüzü göremiyoruz, dolayısıyla işletmeler günü kurtarmak yerine uzun vadeli dijital dönüşüme odaklanmalı. Tüketici yöneliminin çok yüksek oranda online alışverişe doğru kayacağı herkesin malumuydu. Tüketicilerin ihtiyaçları ve dikkatleri sürekli değişirken tüketim süreci gittikçe sanallaştı. Dijital süreçleri benimsemenin dünya genelinde hızlanması bu sektörde uzmanlaşma ihtiyacını artıran unsurlar arasındaydı. Dijital pazarlamada dönüşümü hızlandırmak için bu yola başvuran şirketler, bugünün ihtiyaçlarına karşılık verebilme konusunda daha hazır olmakla kalmayıp gelecek için de daha sürdürülebilir bir çehreye sahip olacak.

5.) İNTERAKTİF İÇERİK PAZARLAMASI

İnteraktif pazarlamatüketicilerin pazarlama sürecinde doğrudan katıldığı bir pazarlama sürecidir. Bu pazarlama faaliyetlerinde insanlarla oyunlar, sosyal medya anketleri, yarışmalar ve diğer kaynaklardan iletişim kurulur. Dijital fırsatlar interaktif pazarlama yapan firmalar için büyük bir nimettir. İnsanların dijital dünyada geçirdiği vakitler ve yaşadığı deneyimler dikkate alınırsa bu pazarlama türü firmalar için çok avantajlı ve kazançlı bir faaliyet türüdür.  Bu pazarlama faaliyetlerinde tüketicileri markanıza bağlayabilir ve çevrimiçi etkileşimle marka imajını yükseltebilirsiniz.

dijital pazarlama 2021 , dijital pazarlama

2021 oldukça yaklaştı, bu da yeni dijital pazarlama trendleri hakkında düşünmeye başlamanın zamanı olduğu anlamına geliyor. 2020’de Covıd-19 salgını nedeniyle dijital pazarlamada büyük değişiklikler gördük ve 2021’in de birçok değişiklik getireceği görülüyor.

Başarılı bir pazarlamacı olmanın en iyi yollarından biri trendleri takip etmek ve bunları kendi pazarlama stratejinize uygulamaktır. İşletmenizin, hedef kitlenize ulaşmak için asla demode ve yetersiz stratejiler kullanmasına izin vermeyin, çünkü bu çöküşünüzü hazırlayacak temel sebebiniz olabilir.

Bu yazımızda, 2021’in dijital pazarlama dünyası için bazı tahminleri paylaştık. Rakiplerinizin önüne geçmek için, dijitalin geleceği hakkında kendinizi eğitmekten daha iyi bir yol yoktur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir