Neden Dijital Pazarlama ? 

Etkili dijital pazarlama için kabullenmemiz gereken ilk şey, yenidünya, yeni yaşayış biçimleri, farklı tüketim alışkanlıkları ve özgün pazarlarıyla başka bir boyuta geçmiş durumda. İnsanlar artık gerçek hayatta olduğundan daha fazla, dijital dünyada zamanlarını geçiriyorlar. Bu kadarla da kalmayıp yemek, içmek, alışveriş ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarından diğer her türlü değişik ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılıyorlar.

Kabul edelim evde, işte, yolda, oturduğumuz mekanda ve hatta yattığımız yerde bile dijital dünya girdabına kapılmış durumdayız.

Peki sizce işletmelerin bu sanal dünyada boy göstermeme gibi bir şansı olabilir mi?

Söz konusu düzene ayak uyduramayan işletmeler, yavaşça yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar. Hatta yok oldular.

Bu durumu fırsata çevirmeye kararlı olan ve bu doğrultuda hareket edenler ise dijital dünyaya adım atarak, krizi fırsata çevirmenin peşindeler. Çevirenler köşeyi döndü bile.

Nasıl mı?

Dijital Pazarlama, 7 Adımda Etkili Dijital Pazarlama 2

7 Adımda Etkili Dijital Medya ! 

  1. Tüketicilerin görüş alanına her yerde girerek. (yattıkları yerde bile). 
  1. Daha Keskin ve Garantili Geri Dönüş. Neden?

Televizyonla milyonlarca kişiye ulaşabilirsin ama kaç kişinin geri dönüş yaptığını ölçemezsin. Fakat örnek olarak Instagram’dan tüketicilerin her adımını takip edebilirsin.

  1. Müşteriyle Doğrudan İletişim İmkanı.

Dijital reklamlar aracılığıyla müşterilerinizle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Para kazanmak sizin ve yaratıcı ekibinizin elinde.

  1. Görünür ve Bulunur Olun!

İlgisini çektiğiniz müşteriler için görünür ve öğrenilir olun.

  1. Hedef Kitlenizi Daraltın.

16 yaşındaki bir genç e Ferrari reklamı göstermek ne kadar mantıklı? Ya da yeni doğum yapmış bir bayana bebek bezi reklamı göstermek. Bu artık ince bir detay değil.

  1. Sonuçları Analiz Edin.

Müşterilerinizin geri dönüşlerini ölçün, fiyat ve hizmet politikalarınızı revize edin ve reklam kampanyalarınızı geliştirin. Daha keskin bir şekilde ihtiyaçları tespit edecek ve cevap verebilecek duruma geleceksiniz.

  1. Bütçenizi Etkin Kullanın.

Geleneksel pazarlama araçlarına kıyasla dijital pazarlamada çok daha düşük bütçelerle amacınıza ulaşabilir, Çağın gerekliliklerini yerine getirirken adınızı, markanızı ve ürününüzü vitrine çıkarabilirsiniz.

 

ARTIK SİZDE BÜYÜK MARKALARA KAFA TUTABİLİRSİNİZ ! BU SADECE NE KADAR YARATICI OLDUĞUNUZA BAĞLI !!!!!!!!!!!!!!!

Dijital Pazarlama, 7 Adımda Etkili Dijital Pazarlama

Rekabet ortamında öne geçmek, tüketicilerin görüş alanına girerek vitrine çıkmak, müşterilere daha kolay ulaşmak, sunduğu ürün veya hizmetleri daha büyük ve doğru kitlelere ulaştırmak gibi amaç ve ihtiyaçlar firmaları dijital pazarlama stratejileri geliştirmeye yöneltmektedir.

Bunun mantıklı olmadığını inkar edebilir misiniz?

 

Dijital pazarlamadan kaçınıyorsanız, bu yalnızca hazır olmadığınızı varsaymanızın bir sonucu mu? Bu yaklaşımın sorunu, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin zaten çevrimiçi olmasıdır. Şu anda, bugün satış yapmak istediğiniz kitle zaten sizinki gibi bir işletmeyi arıyor olabilir, ancak ararken size rastlamazlarsa veya bulamazlarsa, muhtemelen başka bir tercih yapacaklardır. Bugün insanlar bu şekilde iş yapıyor. Birisi işinizle ilgilendiğinde, genel veya özel olsun, ya da sadece meraktan bile olsa, yapacakları ilk şey çevrimiçi analiz yapmak (google’lamak yada instagramda hashtag bakmak) ve sizinle ilgili neler bulabileceklerini görmektir.

Başarılı olmak için varlık gösterin, adınızı bilsinler, sizi duysunlar, araştırınca bulsunlar!

Rekabet etmekten korkmanın bir anlamı yok zira ilk kez yapmayacaksınız. Yarıştığınız veya yarışacağınız pazardan çekinmek yerine mevcut durumunuzu avantaja çevirmek çok da zor olmasa gerek…

Unutmayın. Pazar usulü bağıra çağıra müşteri çekmek, boş atıp dolu tutturmak ya da işini şansa bırakmak gibi uygulamaların devri çoktan bitti!

Nokta atışı yapmak, turnayı gözünden vurmak işten bile değil…

Teknolojinin nimetleri saymakla bitmiyor ki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir